تبدیل گوشی‌های همراه به کامپیوتر توسط مایکروسافت

نویسنده:

۱۰:۲۹:۲۵

این قابلیت که Continuum for Phones نام دارد، طوری طراحی شده تا از اپلیکیشن‌های جهانی جدید که در ویندوز ۱۰ بر روی گوشی‌ها، رایانه‌های شخصی، تبلت‌ها و Xbox One اجرا می‌شوند، استفاده کند. به عنوان مثال، اگر نسخه مختص دستگاه همراه برنامه اکسل را روی گوشی خود اجرا کنید، این برنامه به طرز معجزه‌آسایی به نسخه‌ای تبدیل می‌شود که از کیبورد و موس در یک صفحه‌نمایش بزرگ‌تر استفاده می‌کند. این قابلیت باعث می‌شود احساس کنیم در‌ آینده به سر می‌بریم.

اگرچه مایکروسافت تنها یک نمونه شبیه‌سازی را روی سن در Build نشان داد؛ اما طی یک جلسه جداگانه قابلیت Continuum for Phones را به طور کامل و همراه با اطلاعات بیشتر تشریح کرد. این قابلیت از طریق اتصال به یک داک سیمی یا با استفاده از Miracast و به صورت بی‌سیم کار می‌کند. مایکروسافت حتی از دانگل‌های بی‌سیم که با استفاده از آن‌ها از گوشی به عنوان یک کنترل‌گر با یک نرم‌افزار صفحه لمسی و صفحه‌کلید استفاده می‌کنید، حمایت می‌کند.

رابط کاربری گوشی مقیاس‌ها را به اندازه یک صفحه‌نمایش بزرگ یا تلویزیون تغییر می‌دهد و Menu Start همان Tile‌های روی گوشی را دارد تا دسترسی به اپلیکیشن‌ها را امکان‌پذیر سازد. اگرچه این امر مانند ویندوز ۱۰ نسخه دسکتاپ به نظر می‌رسد، اما هنوز برخی تفاوت‌های ظریف وجود دارد و اپلیکیشن‌های قدیمی دسکتاپ در اینجا اجرا نخواهند شد. این قابلیت از یک سری جهات مانند جانشین طبیعی ویندوز RT است، اما جانشینی که اگر توسعه‌دهندگان، اپلیکیشن‌های جهانی موردنیاز برای استفاده از آن را ایجاد کنند، واقعاً مفید است.
نسخه‌ی نمایشی مایکروسافت با وجود چند عیب فنی که به لطف ماهیت اولیه این نرم‌افزار ایجاد شده بودند، کامل به نظر می‌رسید. اپلیکیشن‌های مختص شرکت مایکروسافت نیز زمانی که می‌خواهید از صفحه‌نمایش بزرگ بهره ببرید، مشاهده می‌شوند. همچنین راه‌هایی برای توسعه‌دهندگان و اپلیکیشن‌ها وجود دارد تا از صفحه‌نمایش‌ اضافی به عنوان یک صفحه‌نمایش دوم استفاده کنند. این امر به شما اجازه می‌دهد زمانی که فیلمی در یک صفحه‌نمایش می‌بینید، در صفحه‌نمایش گوشی، ایمیل‌های خود را چک کنید.

مایکروسافت واقعاً قصد دارد این قابلیت را در بازارهای درحال‌توسعه ارائه کند؛ بازارهایی که در آن‌ها، گوشی همراه مهم‌ترین دستگاه رایانش محسوب می‌شود و در چنین بازاری، این نوع قابلیت می‌تواند مشهور شود. با این حال، مایکروسافت تنها شرکتی نیست که برای تبدیل گوشی به کامپیوتر تلاش می‌کند. شرکت Canonical در حال انجام کارهای مشابه برای سیستم‌عامل Ubuntu مختص گوشی‌های هوشمند است و این کار را از طریق صفحه‌کلیدهایی انجام می‌دهد که از طریق USB متصل می‌شوند. همچنین شرکت موتورولا سعی داشت یک Docking گران برای تبدیل گوشی Atrix خود به یک کامپیوتر اندرویدی عرضه کند. راه‌حل‌های دیگر از جمله REDFLY، به دلیل فقدان اپلیکیشن‌ها و حمایت گسترده موفق نشدند. اگرچه اجرای این پروژه توسط مایکروسافت ممکن است به لطف بازار کوچک گوشی‌های ویندوزی، به همان اندازه محدود باشد؛ اما راه‌حل‌های دیگر توسط یک شرکت نرم‌افزاری بزرگ یا یک واسط طبیعی متفکر حمایت نمی‌شدند. به نظر می‌رسد که راه‌حل مایکروسافت تاکنون بهترین راه بوده است.

مطمئناً موانع زیادی بر سر راه این پروژه مایکروسافت وجود دارد؛ اما مایکروسافت در مورد Continuum بسیار خوش‌بین است. Moran Keri، یکی از مدیران برنامه‌های ویندوز در مایکروسافت می‌گوید: «ما در واقع جهانی را پیش‌بینی می‌کنیم که در آن گوشی به بسیاری از صفحه‌نمایش‌ها و تجربیات قدرت می‌بخشد، جایی که در آن هر صفحه‌نمایشی می‌تواند تبدیل به یک کامپیوتر شود». این موضوع می‌تواند شامل لپ‌تاپ‌هایی شود که دارای یک صفحه‌کلید و صفحه‌نمایش هستند، اما هیچ فضایی برای ذخیره‌سازی یا پردازنده‌ای در داخل خود ندارند و یک گوشی خارجی تمام کارها را انجام می‌دهد. همین روند در مورد تبلت‌ها نیز به کار می‌رود؛ شما یک دستگاه فوق‌العاده نازک تنها با یک صفحه‌نمایش و باتری دارید و کل قدرت تبلت از طریق یک گوشی فراهم می‌شود. اگر مایکروسافت بتواند توسعه‌دهندگان را متقاعد کند تا اپلیکیشن‌های جهانی ویندوز بسازند و مصرف‌کنندگان گوشی‌های ویندوزی بخرند، در این صورت این قابلیت واقعاً باعث می‌شود احساس کنیم در آینده به سر می‌بریم.
 

برگرفته از
کنفرانس توسعه‌دهندگان Build
لینک کوتاه