دوست دارید بازی بسازید؟ ۵ سایت آموزشی عالی!

نویسنده:

۰۱:۱۹:۳۳

 
با استفاده از این ابزارهای آنلاین  می‌توانید فرآیند ساده‌ای را برای بازی سازی شروع کنید و بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی ایده‌تان را به سرانجام برسانید. البته اگر بخواهید بازی‌های حرفه‌ای و سطح بالا آماده کنید، اندکی صبر کنید تا در مطلب بعدی سراغ ابزارهای توسعه و برنامه‌نویسی لازم برای این کار برویم.
 
اما هنگامی که بخواهید بدون غوطه خوردن در دنیای برنامه‌نویسی، تنها به سراغ اجرایی کردن ایده بازی ساده‌تان بروید، کافی است کار را با این ابزارهای آنلاین ابتدایی آغاز کنید. با استفاده از امکانات این سایتها قادر خواهید بود سرگرمی‌های ساده‌ای را برای پلتفرمهای اصلی دنیای بازی‌ها تولید کنید.  اینگونه با درک اصول بازی‌سازی پلتفرمها، بهتر آماده تولید بازی‌های پیچیده با استفاده از ابزارهای برنامه‌نویسی پیشرفته خواهید بود.
 
 
FlappyCode  راهنمای برنامه نویسی برای افراد صفر کیلومتر!
 
می خواهید بازی بسازید اما اصلا از برنامه نویسی سر در نمی‌آورید؟ وقت آن رسیده که با اصول اولیه کار آشنا شوید.
 
بازی فلپی‌برد نمونه خوبی از یک بازی فوق‌العاده ساده است که در ویتنام ساخته شده و سریعا به پدیده‌ای بین‌المللی تبدیل شد. این بازی چنان ساده است که احتمالا شما هم جزو تعداد فراوان افراد بدون توانایی برنامه نویسی هستید که با خود می گویید «من هم که می‌توانم این رو بسازم!»
 
خب، اکنون وقت اثبات آن رسیده است.
 
 
بخش فلپی‌کد سایت Code.org یک راهنمای عالی برای هر کسی است که می‌خواهد مهارت‌های پایه برنامه نویسی را بیاموزد. همانطور که در سایت برنامه می‌بینید، رابط کاربری فلپی‌کد به صورت بگیر-و-بکش طراحی شده و به صورت مرحله‌ای آموزش را پیش می‌برد. در این برنامه آموزشی شما با منطق و چگونگی کارکرد بازی Flappy Bird آشنا خواهید شد.
 
 
Stencyl خلق بازی بدون کدنویس، برای ویندوز، مک و لینوکس
 
 برخلاف فلپی‌کد که تنها راهنمای بازی سازی است، Stencyl به شما اجازه  می‌دهد یک بازی کامل ساخته و آن را به اجرا بگذارید. و البته آن را برای پلتفرم های مختلف عرضه نمایید. این برنامه یک محیط طراحی و توسعه کامل را برای غیربرنامه‌نویسان فراهم می‌آورد.

 
 علاوه بر این، در سایت Stencyl می‌توانید مجموعه‌ای از نمونه کارهای دیگر کاربران (http://www.stencyl.com/game/showcase) را هم مشاهده کنید. این نرم‌افزار به صورت رایگان عرضه شده، اما اگر شما بخواهید بازی‌تان را روی پلتفرمهای دسک‌تاپ (همچون ویندوز، مک یا لینوکس) یا ابزارهای موبایل (اندروید و iOS) منتشر کنید، لازم است که حق لیسانس نرم‌افزار را پرداخت کنید.  اینگونه می‌توانید هنگامی که از نتیجه کارتان مطمئن شدید، آنگاه سراغ پرداخت حق و حقوق نرم‌افزار برای انتشار مخلوق‌تان بروید.
 

 
 Flow Creator وب اپلیکیشنی برای خلق بازی
 
باید گفت که Stencyl تنها انتخاب شما برای بازی سازی بدون نیاز به کدنویسی نیست. بلکه Flow Creator نیز یکی از انتخابهای مناسب در این زمینه محسوب می‌شود. 
 
این اپلیکیشن رایگان تحت وب به شما کمک می‌کند تا تنها با پی گرفتن چند فرآیند ساده، بازی‌سازی را شروع کنید. و البته یک اجتماع بزرگ از کاربران نیز پشتیبان آن بوده و شما را در رفع مشکلات یاری می‌دهند. ولی باید افزود که شما در نسخه رایگان این وب‌اپلیکیشن با محدودیتهایی نیز روبرو هستید. تنها می‌تواند ۵ مرحله در بازی پیش بروید و بازی نباید بیش از ۵۰ شیئ را شامل شود. اما برای کسب تجربه و امتحان محیطی تازه برای بازی‌سازی، گزینه‌ای عالی است.
 
Twine تولید بازی به سبک «ابرمتن»
 
در حالی که دو سیستم بالا بیشتر بر روی بازی‌های گرافیکی تمرکز دارند،  Twine به شما کمک می‌کند تا بازی داستانی خود را تنها با کلمات و جملات تعریف کرده و جلو ببرید. 
 
این برنامه رایگان به شما کمک می‌کند تا  به روشی کاملا آسان نسخه‌ای تحت وب از داستان ماجراجویی‌های شخصی تان در قالب یک بازی آماده کنید.
 
در واقع شما با این ابزار رایگان و ساده، به خوبی قادر به تولید داستان‌ها و قصه‌های تعاملی خواهید بود. البته پیش از شروع کار می توانید برخی بازی‌های ساخته شده توسط دیگر کاربران این سیستم را نیز تماشا کنید.  شاید شما غول بعدی بازی‌های به سبک قصه تعاملی دنیا باشید، کسی چه می‌داند!
 
 
Flappy Creator تقلیدهای بداهه از فلپی‌برد
 
و داستان امروز را همانند آغازش به پایان می‌رسانیم: فلپی‌برد. در حقیقت ابزار Flappy Creator یک راهنمای برنامه نویسی نیست. بلکه راهی سریع برای خلق نسخه تقلیدی دیگری از روی فلپی‌برد است که با بارگذاری هنر و خلاقیت شما تولید شده است.  اگر بخواهید می‌توانید عکس حیوان خانگی، گجت مورد علاقه و حتی دوستان‌تان را در برنامه آپلود کرده و بازی خودتان را بسازید.
 
 
 
 
 
 

 
 

برگرفته از
بازی بسازید
لینک کوتاه