روباتی که با اشعه‌‏ فرابنفش اتاق‌‏های بیمارستان را ضد‌‏عفونی می‌‏کند + ویدیو

نویسنده:

۱۰:۰۴:۵۶

نحوه‌‏ عملکرد آن به این شکل است که زمان روشن شدن سیستم، جریان برق قوی‌‏ای از حباب‌‏های آن عبور کرده و باعث آزاد شدن اشعه‌‏ی فرابنفش و کشته شدن ارگانیزم‌‏های دی ان ای باکتری‌‏ها می‌‏شود.

دستگاه توصیف شده که شباهت زیادی به ربات داستان جنگ‌‏ ستارگان، معروف به R2-D2  دارد دارای سر نعلبکی شکل بزرگ در بالای ستون خود است که هنگام بالا آمدن با گاز زنون پر می‌‏شود.

«چنان جیناداتا» دستیار پرفسور در کالجی در تکزاس می‌‏گوید:« بیمارستان‌‏های ۱۰۰ تخته‌‏ی کنونی سالانه ۱۰  تا ۲۰ بار دچار عفونت می‌‏شوند. هدف ما رساندن میزان عفونت‌‏ها به صفر است. »

مطالعات اخیر که در مقایسه‌‏ی بین ضد‌‏عفونی سنتی به تنهایی و ضد‌‏عفونی سنتی به‌‏علاوه‌‏ی استفاده از دستگاه فرابنفش انجام شده نشان می‌‏دهد که ضد‌‏عفونی سنتی به‌‏علاوه دستگاه فرابنفش تا ۹۰ درصد جرم‌‏ها و باکتری‌‏ها را از بین می‌‏برد.

متوقف‌‏کردن ویروس‌‏ها

مطالعات اخیر در ژورنال کنترل عفونت درباره‌‏ی تاثیر اشعه‌‏ی فرابنفش در ضد‌‏عفونی، نشان می‌‏دهد که سیستم نور زنون فرابنفش پس از ۱۲ دقیقه ۷۰ درصد اتاق را ضد‌‏عفونی می‌‏کند -تقریبا برابر با ضد‌‏عفونی سنتی.


جینداتا می‌‏گوید: «بیمارستان‌‏ها ‌‏نباید به تنهایی از سیستم فرابنفش استفاده کنند. اما استفاده از آن باکتری‌‏هایی را می‌‏کشد که به طریق سنتی از بین نمی‌‏روند. درحال حاضر این سیستم در ۴۰ بیمارستان تخصصی و ۲۰۰ بیمارستان خصوصی در حال استفاده می‌‏باشد.»

«هیچ کس انتظار این را ندارد که این سیستم صد درصد عمل کند، اما ما به آرامی در حال پیش‌‏روی هستیم»

تمیز نگهداشتن بیمارستان بسیار کلیدی بوده و برای جلوگیری از شیوع بیماری یک بیمار به دیگری بسیار مهم است. سطوحی نظیر میزهای لبه‌‏دار، ریل‌‏های تخت، دکمه‌‏های احضار و دستگیره‌‏های تخت بیمار در بیمارستان می‌‏توانند جایی برای پنهان شدن باکتری‌‏ها باشند که به سختی می‌‏توان از پس آن‌‏ها بر آمد و در بعضی موارد باعث مرگ می‎شود باشند.

موضوع حائز اهمیت دیگر دانستن این حقیقت است که ضد‌‏عفونی به روش سنتی  به‌‏علاوه‌‏ی سیستم فرابنفش می‌‏تواند نود و نه درصد باکتری‌‏ها را از بین ببرد.

برگرفته از
ضد‌‏عفونی
لینک کوتاه