افزایش ۱۵ درصدی نرخ گاز از فردا

نویسنده:

۰۳:۲۰:۴۶

حمیدرضا عراقی امروز در نشست خبری با بیان اینکه طبق تصمیم دولت نرخ گاز صنایع همچون پتروشیمی، کشاورزی، دامپروری و … نسبت به سال 93 تغییری نخواهد کرد، اظهار داشت: اما نرخ گاز تجاری‌، دولتی و خانگی نسبت به سال 93 از فراد ششم خرداد افزایش 15 درصدی خواهد داشت. البته نانوایی‌های سنتی از این افزایش قیمت مبری هستند.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه همچنین عوارض مصرف گاز که سال گذشته 13 تومان بود، امسال 10 درصد قیمت نهایی گاز خواهد بود، افزود: نرخ‌های جدید که با افزایش 15 درصدی همراه بوده‌اند منهای مالیات بر ارزش افزوده محاسبه شده است. کاهش عوارض طبق مصوبه مجلس بوده است و فکر می‌کنم حدود 9 تا 10 تومان باشد.

وی در خصوص اینکه چرا افزایش 35 درصدی در نرخ گاز رخ داده است، گفت: 20 درصد افزایش در اواخر سال گذشته بوده است و نمی‌توان 15 درصد سال جاری را با آن 20 درصد ادغام کرد. ما سال 94 را در نظر می‌گیریم که 15 درصد در این سال افزایش نرخ خواهیم داشت.
 

وی ادامه داد: حداکثر قیمت گاز در تابستان، 150 تومان است تا در تداخل گرم به سرد و سرد به گرم مشکلی پیش نیاید.
عراقی با بیان اینکه مصرف روزانه گاز کشور 600 میلیون مترمکعب است، گفت: مصرف گاز ایران در سال 180 میلیارد مترمکعب است که از این میزان 50 میلیارد مترمکعب در بخش خانگی مصرف می‌شود. در زمستان نیز معمولا 85 درصد مصرف روزانه گاز مختص بخش خانگی است؛ در واقع مصرف گاز زمستان با تابستان یک تفاوت پنج برابری دارد.
مدیر عامل شرکت گاز همچنین تصریح کرد: کسانی که در زمستان مصرف بالاتری داشته باشند نسبت به جداول پلکانی قیمت گازشان افزایش می‌‌یابد و در واقع این مسئله همچون اعمال جریمه برای این افراد است.
برگرفته از
گاز
لینک کوتاه
برچسب ها