ساخت ابریشم مصنوعی عنکبوت توسط دانشمندان

نویسنده:

۰۹:۱۷:۱۵

ابریشم عنکبوت دارای خصوصیت‌‏های ویژه‌‏ای است که می‌‏تواند کاربردهای زیادی مخصوصاً در پزشکی داشته باشد. از جمله ویژگی‌‏های ابریشم عنکبوت مقاومت کششی آن است. مقاومت کششی یک ابریشم برابر با فولاد است؛ اما چگالی ابریشم‌‏های پروتئینی یک ششم فولاد است. یعنی یک رشته از این الیاف به طول محیط کره ی زمین، کمتر از ۵۰۰ گرم وزن دارد.
 
با وجود کاربردهای فراوان این ماده‌‏ی با ارزش، از آن‌‏جا که عنکبوت را نمی‌‏توان مانند کرم ابریشم پرورش داد، تار عنکبوت مورد استفاده قرار نگرفته است.
اما تولید ابریشم عنکبوت در آزمایشگاه امیدواری زیادی برای استفاده از آن خصوصاً در جراحی بوجود آورده است.

 

به نوشته ی آخرین شماره از «Nature Communications»، محققان طی دو مرحله موفق به تولید ابریشم عنکبوت شدند. در مرحله‌‏ی اول توسط باکتری‌‏های اصلاح شده، پروتئین‌‏هایی درست کردند که توسط عنکبوت‌‏ها تولید می‌‏شود. سپس مواد از طریق کانال‌‏های میکروفلوئیدی که شبیه اندامی در عنکبوت موسوم به نخ ریس به ابریشم تبدیل می‌‏شود.
پروفسور «هواجیان گائو»، از دانشگاه براون در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «این یک قطعه‌‏ی شگفت‌‏انگیز از کار است.» وی همچنین گفت:«این موفقیت می‌‏تواند زمینه‌‏ی دستیابی به کشف کاربرد‌‏های ابریشم در مهندسی مواد شود.»

 

با این‌‏حال به دلیل استحکام و کیفیت قابل انعطاف ابریشم مصنوعی عنکبوت، این ماده می‌‏واند به منظور یک وسیله مهم در جراحی‌‏ها از جمله بخیه زدن و اعمال پیوند اعضا بکار رود.
پروسه‌‏ی تولید ابریشم مصنوعی چندین ماه به طول انجامید. ابتدا دانشمندان از طریق شبیه‌‏سازی کامپیوتری ترکیبات مختلف مولکولی را آزمایش کرده تا زمانی که سختی مورد نظر را به دست آوردند.
هرچند که ابریشم مصنوعی عنکبوت هنوز از نسخه‌‏ی طبیعی آن ضعیف‌‏تر است.
 
گائو گفت که ابریشم مصنوعی می‌‏تواند در مهندسی و هوا فضا استفاده شود. جایی که وزن کم مواد از ضروریات است.
برگرفته از
ابریشم مصنوعی
لینک کوتاه