آیا نان‌هایی که می‌خوریم، سالم هستند؟

نویسنده:

۰۲:۳۲:۲۵

توجه داشته باشید که نوع نان مهم نیست، بلکه برچسب روی آن را بخوانید تا مطمئن شوید حاوی شیره ذرت سرشار از فروکتوز و سدیم نیست.

نان سفید
نان‌ سفید یعنی نان‌هایی که با آرد سفید (بدون سبوس) تهیه می‌شوند، مانند انواع لواش‌ها، باگت‌ها، شیرمال‌ها و غیره هستند. نان سفید شهرت خوبی ندارد و اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم این نان لایق بدنامی است. نان سفید فرآوری و تصفیه شده است. این امر باعث می‌شود بسیاری از مواد مغذی موجود در آن از بین بروند. همچنین نان سفید فیبر کمی دارد. در نتیجه با خوردن یک ساندویچ که با نان سفید تهیه شده، به اندازه ساندویچی که با نان غلات کامل تهیه شده سیر نخواهید شد.
اگر همچنان اصرار دارید از نان سفید استفاده کنید، آن دسته از نان‌های سفید را انتخاب کنید که با ویتامین‌ها غنی شده‌اند؛ به عبارت دیگر تولیدکننده برخی از مواد مغذی را که در حین فرآیند فرآوری از بین رفته، به نان بازگردانده است.

نان بیگل
نوعی نان دوناتی‌شکل است که خمیر آن را به شکل حلقه درست کرده و پیش از پختنش آن را برای مدت کوتاهی در آب می‌جوشانند. این نان نمی‌تواند گزینه خوبی برای صبحانه یا میان وعده باشد. امروزه نان‌های بیگل بسیار بزرگ‌تر هستند، در نتیجه یک نان بیگل معادل ۵ الی ۶ تکه نان است. این نان نیز دارای میزان زیادی کربوهیدرات است و سطح شکر خون را به شدت افزایش می‌دهد. اگر به این نوع نان علاقه دارید، نصف آن را بخورید یا از انواعی استفاده کنید که از غلات سبوس‌دار تهیه شده‌اند.

نان غلات کامل
نان غلات کامل نانی است که از آرد به دست آمده از غلات کامل یا سبوس‌دار تهیه شده است. این نوع نان مواد مغذی طبیعی و ضروری را که معمولاً در غلات تصفیه شده مورداستفاده برای تهیه آرد سفید از بین می‌روند، در خود دارد. این مواد مغذی شامل ویتامین‌های B، آهن، فسفر، روی، مس و منیزیم است. همچنین این نوع نان فیبر بیشتری دارد که باعث می‌شود سطح کلسترول و وزن متعادل باشد، از یبوست جلوگیری می‌کند و سطح شکر خون را ثابت نگه می‌دارد.

نان چند غله
نان چند غله یعنی نانی که حداقل دو نوع غلات یا بیشتر مانند گندم، جو دوسر، جو، گندم‌سیاه، ذرت، برنج یا ارزن در خمیر آن استفاده شده است. این نان نیز نسبت به نان سفید دارای فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری است.

نان خمیر ترش
اگرچه این نان شبیه نان سفید است، اما مزیتی دارد که دیگر نان‌ها ندارند. طعم تند و خوشایند این نان از یک نوع باکتری مفید به نام لاکتوباسیلوس به دست می‌آید. از آنجا که میزان لاکتوباسیلوس در خمیر این نان بیشتر است و این باکتری نشاسته موجود در غلات نان را می‌شکند، دستگاه گوارشی کمتر کار می‌کند. در نتیجه برخی افراد این نوع نان را بهتر هضم می‌کنند. با این حال زیاد هم سالم‌تر از نان سفید نیست.

مافین انگلیسی
برخی افراد بافت مافین‌های انگلیسی را نسبت به نان‌های عادی سیرکننده‌تر می‌دانند؛ زیرا باعث می‌شود در وعده غذایی بعدی زیاده‌روی نکنند. مافین‌های انگلیسی به دست آمده از آرد سفید خصوصیاتی مشابه نان سفید دارند.

نان گرد
نان گرد از گندم تهیه شده و ممکن است به شکل تورتیلا، پیتا یا لواش باشد. شاید به دلیل سبزی‌هایی که معمولاً در این نوع نان‌ها به کار می‌رود، سالم به نظر برسد؛ اما نباید گول ظاهر را بخورید. به دنبال نان‌هایی باشید که از غلات کامل یا سبوس‌دار تهیه شده‌اند. بدین طریق می‌توانید فیبر، ویتامین و مواد معدنی بیشتری به دست آورید.

نان جوانه گندم
نان جوانه گندم نانی است که به آرد آن پودر جوانه گندم اضافه کرده‌اند. این نان هیچ مواد نگه‌دارنده‌ای ندارد و به همین دلیل در فریزر نگهداری می‌شود. از آنجا که این نان از جوانه گندم فرآوری نشده تهیه می‌شود، به عمل گوارش کمک کرده و منبع کاملی از پروتئین محسوب می‌شود. همچنین این نان هیچ شکر یا آرد تصفیه شده یا موادی که در ژنتیک آن‌ها دستکاری شده باشد، ندارد و سدیم آن بسیار کم است.

برگرفته از
نان
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه