بهترین راه برای تسکین جای نیش پشه

نویسنده:

۰۲:۳۳:۴۵

احتمالاً تاکنون دچار نیش پشه شده‌اید و می‌دانید که جای این نیش‌ها چقدر می‌خارد.

خاریدن این محل چیزی جز منحرف کردن حواس نیست؛ روشی خوشایند که توجه شما را به چیز دیگری جز حس خارش آزاردهنده منعطف می‌کند. در واقع کار خاصی از نظر پزشکی انجام نمی‌دهید.
خارش این نواحی باعث می‌شود به پوست آسیب برسانید. در واقع ممکن است خارش باعث شود یک سری تغییرات دائمی روی پوست ایجاد شوند. اگر پوست را خراش دهید، جای زخم آن به شکل جوش باقی می‌ماند. این جوش‌های کوچک و سفت بیشتر در نواحی زیر زانو مانند قوزک پا و بخش پایینی ساق پا مشاهده می‌شوند.

همچنین ممکن است پس از نیش پشه، دچار التهاب شوید که معمولاً به شکل یک ناحیه قهوه‌ای‌رنگ مشاهده می‌شود که در اثر آسیب به پوست از طریق خاریدن بیش‌ازحد به وجود می‌آید. بدترین مشکل این است که دچار عفونت شوید؛ زیرا یکی از آلوده‌ترین نقاط بدن، ناخن‌هایمان است.

در نتیجه خاریدن روش مناسبی برای تسکین جای نیش حشرات نیست. پس چه باید کرد تا بدون ایجاد آسیبی دائمی، محل نیش حشرات را تسکین دهد؟ در واقع یک نوع حواس‌پرتی دیگر به شکل چک زدن به محل نیش پشه می‌تواند خارش ناشی از نیش پشه را بهبود بخشد. این کار ممکن است یک محرک ناخوشایند باشد؛ زیرا کمی دردناک است. با این حال نسبت به یک محرک بی‌خطر مانند قلقلک محل نیش با یک پر بسیار مؤثرتر خواهد بود. تحریک عصبی واقعاً باعث بروز یک شوک یا درد می‌شود. این نوع تحریک عصبی بر خارش غلبه می‌کند؛ به عبارت دیگر شوک ناشی از چک زدن خودتان، عامل محرک خارش را از بین می‌برد.

 

برگرفته از
نیش پشه
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “بهترین راه برای تسکین جای نیش پشه”