کیفیت برتر تلویزیون‌های OLED منحنی LG

نویسنده:

۱۱:۵۹:۳۹


محصولات LG از چهار ساب پیکسل WRGB بهره می‌گیرند و رنگ‌ها را از فیلتر یک OLED با نور سفید می‌گذرانند اما محصولات سامسونگ رنگ‌ها را به صورت مجزا تشخیص داده و بدین ترتیب به تولید پیکسل‌های RGB را تولید می‌پردازند.


UBI Research گزارشی منتشر کرده و در آن به تحلیل کیفیت تصویر تلویزیون های 55 اینچی OLED دو شرکت پرداخته و سعی کرده تا آینده تلویزیون‌های OLED و فناوری‌های آن را پیش بینی کند. بر اساس این گزارش، کیفیت تصویری تلویزیون‌های OLED به سه روش مختلف مشخصه‌های کیفیت تصویر بر اساس ساخت پنل، مشخصه‌های کیفیت تصویر بر اساس فناوری استفاده شده در ساخت پنل و پردازش تصویر، و مشخصه‌های کیفیت تصویری بر اساس پردازش تصویر تحلیل و ارزیابی شده است.  زیردسته‌های دیگری نیز با 16 مشخصه چون میزان کنتراست، حجم رنگی، زاویه دید، روشنایی، دمای رنگی برای کیفیت صفحه نمایش و تصاویر و مصرف انرژی مورد ارزیابی قرار گرفته اند.
با توجه به متفاوت بودن تلویزیون‌های OLED از LCD ، عنصر اصلی در ارزیابی کیفیت صفحه نمایش‌‌های با کیفیت، نحوه به نمایش درآوردن رنگ مشکی توسط آن هاست. هر دو این محصولات با نرخ کنتراست بالاتر از 100.000:1  که از محدوده تخمین با تجهیزاتی که برای این ارزیابی آن استفاده می‌شوند، خارج است، با موفقیت از این آزمون خارج می‌شوند. در مورد نور بیرونی(برای مثال هال پذیرایی با 200 لوکس نوری)، نرخ کنتراست محدود در محصول LG به 254  و در محصول سامسونگ به 130 که تقریبا نصف رقم تلویزیون LG است، می‌رسد.
در تلویزیون های  خمیده OLED ، به دلیل شیب کناره‌های تلویزیون ، تصاویر با انحراف رنگی مواجه شده و بنابراین حجم رنگی بر اساس زاویه دید تغییر می‌کند. محصول سامسونگ در محدوده رنگی سفید، زاویه دید فوق العاده ای از خود نشان داده و محصول LG در رنگ‌های قرمز و آبی عملکردی خارق العاده دارد. در تابش نور از نمای جلویی محصول سامسونگ حجم رنگی بالاتری از خود به نمایش گذارده اما محصول LG در دید از زوایای تنگ تر بسیار بهتر از محصول سامسونگ عمل می‌کند.
دلیلی که باعث می‌شود تا  تلویزیون OLED خمیده سامسونگ  نسبت به تلویزیون‌های LG  زاویه دید کمتر، حجم رنگی پایین تر و نرخ کنتراست محدودتری داشته باشند ، استفاده از میکرو روزنه نوری در محصول LG است که روشنایی پنل تلویزیون‌های OLED و قابلیت انعطاف فیلم WAD را در برابر کاهش نور مستقیم، بهبود می‌بخشد.
سامسونگ بر روی شفافیت تصاویر تلویزیون تمرکز کرده که سبب می‌شود تا اشیا با وضوح فوق العاده ای بر روی صفحه به نمایش در آیند. LG بر روی رنگ پس زمینه تمرکز کرده و به همین دلیل محصول آن از توانایی فوق العاده ای برای جداسازی و تفکیک رنگ‌ها برخوردار است.
با آنکه محصول سامسونگ از روشنایی و کیفیت خوبی برخوردار است اما به دلیل الگوریتم تصحیح گامای شدید اعمال شده برای افزایش روشنایی در طیف‌های رنگی میانیT در ارائه کیفیت تصویری خوب ناموفق عمل می‌کند.


اما تلویزیون OLED خمیده LG که در این گزارش مورد ارزیابی قرار گرفته است، می‌تواند محتویات تصویری را با پیوستگی عالی طیف‌های رنگی به شکلی عالی به نمایش در آورد.
انتظار می‌رود این گزارش به عنوان راهنمایی برای شرکت ها، موسسه‌های تحقیقاتی و جوامع دانشگاهی در زمینه صنعت OLED مورد استفاده قرار گیرد.
صفحه تلویزیون ساخت LG پیوستگی بسیار خوبی در طیف‌های رنگی، در کنار نمایش عالی رنگ مشکی برای ارائه تصاویر اشیا و شخصیت‌ها به کار می‌گیرد.


برگرفته از
تلویزیون خمیده
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه