رونمایی رسمی از سایت «همسریابی» در ایران

نویسنده:

۰۸:۳۵:۳۹

مجردها بشتابند: پنج نسخه مجرب برای برهم زدن خواستگاری (ویژه آقایان)، توافق ۱+۵ در ازدواج، هزار و یک بهانه بنی اسرائیلی برای نه گفتن یا هندوانه با درهای نیمه‌باز.
این عبارات تنها سرتیتر شمار اندکی از مقالات، داستان‌ها، اندرزها یا توصیه‌هایی است که انتظار خوانده شدن توسط کابرانی را می‌کشند که به سامانه " ملی همسان‌گزینی" مراجعه کرده‌اند. کاربرانی که دست‌اندرکاران این سایت امیدوارند بتوانند زوج مناسب را برای آنان انتخاب کنند.
روز دوشنبه (۲۵ خرداد/ ۱۵ ژوئن) در جریان مراسمی با حضور معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، سامانه ملی همسان‌گزینی پس از حدود یک سال فعالیت آزمایشی به طور رسمی رونمایی شد.
این سایت "همسریابی" به ابتکار موسسه فرهنگی "تبیان" در قم راه‌اندازی شده و برای استفاده از خدمات آن باید ابتدا به عضویت سایت درآمد. البته برای عضویت بایستی اطلاعات مربوط به خانواده را نیز وارد کرد زیرا آنطور که در این سایت آمده "در صورت هرگونه تماس میان متقاضیان علاقمند، این خانواده‌ها هستند که در جریان قرار خواهند گرفت."

آشنایی به مدد واسطه‌ها
محمود گلزاری، معاون امور جوانان وزارت ورزش، در مراسم رونمایی سامانه ملی همسان‌گزینی، این سایت را مخصوص خانواده‌هایی دانست که "دغدغه ازدواج دارند" و اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازی این سایت بتوان آمار ازدواج در کشور را سالانه به میزان ۱۰۰ هزار عدد افزایش داد.
او در توضیح عملکرد این سایت خاطرنشان کرد، دختران و پسران از طریق این سایت به هم معرفی نمی‌شوند بلکه واسطه‌ها و معرفان با ورود به این سایت اطلاعات دختران و پسران را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. به گفته وی پس از آن از افراد تست‌های شخصیتی گرفته می‌شود سپس دختر و پسر "در فضای واقعی با حضور خانواده به یکدیگر معرفی می‌شوند."
به گفته دست‌اندرکاران این وبسایت، از زمان راه‌اندازی آزمایشی تا کنون ۱۳۰ واسطه ۳ هزار زن و مرد را به یکدیگر معرفی کرده‌اند که این آشنایی‌ها به شکل‌گیری ۱۰۰ ازدواج منجر شده است.

"حرکتی که باید زودتر انجام می‌گرفت"

محمود گلزاری شمار جوانان زیر ۳۵ سال در ایران را که در "سن ازدواج" هستند، ۱۱ میلیون نفر عنوان کرده و از مواجهه کشور با "بحران خانواده" سخن گفته است. به گفته این مقام مسئول راه‌اندازی این سایت "بایستی خیلی زودتر از این صورت می‌گرفته است."

آیت‌الله خامنه‌ای، مشوق اصلی طرح افزایش جمعیت کشور است و سال گذشته از مسئولان خواست تا تدابیر لازم برای افزایش جمعیت را اتخاذ کنند. او گفت که جمعیت ایران باید از ۸۰ میلیون نفر به ۱۵۰ میلیون نفر در سال ۲۰۵۰ افزایش پیدا کند.
توقف تدریس واحد تنظیم خانواده در دانشگاه‌‌ها، طرح لغو یارانه قرص‌های ضد بارداری و کاندوم و ممنوعیت وازکتومی از جمله مواردی بوده‌اند که از آن زمان تا کنون در دستور کار قرار گرفتند؛ طرح‌هایی که انتقادات گسترده کارشناسان را به همراه داشت. کارشناسانی که این پرسش را طرح می‌کنند که چگونه کشوری که زیرساخت‌هایش کفاف جمعیت ۸۰ میلیونی کنونی را نمی‌دهد و مشکل بیکاری و فقر اقتصادی در آن فغان می‌کند، به دنبال سه برابر کردن جمعیت خود است.

سامانه همسان‌گزینی می‌گوید که خدماتش را فقط به مجردان و با هدف ازدواج دائم ارائه می‌دهد

فاطمه، دختر مجرد ۲۴ ساله از تهران، که در رشته مهندسی فارغ‌التحصیل شده در مورد افتتاح رسمی سایت "همسریابی" و اینکه آیا از خدمات این سایت استفاده خواهد کرد یا خیر به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «من از این سایت استفاده نخواهم کرد برای اینکه اعتمادی به فضای مجازی ندارم. ایده‌خوبی است اما اینکه آیا تأثیرگذار هم خواهد بود، مسئله‌ای است که باید جداگانه بررسی شود.»
به باور این دختر جوان افزایش میزان ازدواج به تعدادی که دست‌اندرکاران این سامانه در نظر دارند، هدفی بلندپروازانه است. او از اینکه اطلاعات شخصی‌اش را در فضای آنلاین با دیگران به اشتراک بگذارد، واهمه دارد.
اشتراک اطلاعات شخصی و خصوصی

ابعاد اطلاعاتی که در سایت "همسان‌گزینی" به اشتراک گذاشته می‌شوند، بسیار گسترده است: اطلاعات فردی (از جمله نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل، شماره تلفن همراه، کد ملی) اطلاعات خانوادگی، اطلاعات شغلی (نام و نشانی محل کار، نوع قرارداد، عنوان شغلی) اطلاعات ظاهری ( از جمله نوع پوشش متقاضی و نوع پوشش خانم‌های خانواده، تناسب اندام)، اطلاعات اقتصادی (میزان پس‌انداز، متوسط درآمد ماهیانه، نام اتومبیل)، مهارت‌ها و علاقه‌مندی‌های شخصی. در بخش اطلاعات جانبی متقاضی باید از گرایش سیاسی، مرجع تقلید، تقید مذهبی، ولایت‌مداری، اعتقاد به استفاده از ماهواره، اصلیت خانوادگی و مصرف یا عدم مصرف سیگار، قلیان یا سایر موارد بگوید.

به این حجم از اطلاعات شخصی باید از جمله تصاویر اسکن شده شناسنامه، کارت ملی، مدرک تحصیلی و فیش تلفن یا برق محل سکونت را نیز اضافه کرد.
طبق اطلاعات مندرج در سامانه "همسان‌گزینی" در حال حاضر دستکم ۱۱۰ معرف (واسطه) که در شهر تهران ساکن هستند، در این سامانه ثبت‌نام کرده و مشغول فعالیت هستند.
متقاضیان مجرد در یکی از مراحل ثبت‌نام باید کد وساطت این معرفان را که در وبسایت به آن دسترسی دارند، وارد کنند.

استواری بر اصل "اعتماد"

پاسخگویی به تمامی پرسش‌ها بر اصل اعتماد استوار است. به این معنا که متقاضی خود مسئول صحت اطلاعاتی است که در پرسشنامه‌ها وارد کرده است. مؤسسه تبیان در مرام‌نامه سامانه همسان‌گزینی اعلام کرده، هیچ مسئولیتی نسبت به تبعات قانونی یا شرعی اطلاعات متقاضیان ندارد. برای همین هم به خانواده‌ها توصیه شده تا پیش از دادن هر گونه پاسخ، خود تحقیقات کافی به عمل آورند.

این سرویس همسریابی البته از همان ابتدا تأکید کرده است که خدمات خود را فقط به افراد مجرد و در زمینه ازدواج دائم ارائه می‌کند. ازدواج موقت و تعدد زوجات در این سامانه جایی ندارند.
دختران و پسرانی که از طریق این سامانه به هم معرفی می‌شوند، پس از آشنایی با یکدیگر و با خانواده‌ها، تنها نمی‌مانند. در مرامنامه‌ای که متقاضی بایستی به هنگام ثبت‌نام با آنها اعلام موافقت کند، توصیه شده اگر دو طرف در جلسه اول مورد پسند هم قرار گرفتند، حداکثر تا جلسه چهارم یا پنجم به اتفاق به یکی از مراکز معتبر مشاوره که از سوی بخش همسان‌گزینی پیشنهاد شده‌اند، مراجعه کنند.
لازم به ذکر است که خدمات این سامانه تماما رایگان است.
برگرفته از
همسریابی
لینک کوتاه

دیدگاه