میلیون‌ها نفر در دنیا در روز جهانی یوگا، تمرینات این ورزش را انجام دادند

نویسنده:

۱۰:۴۵:۲۵

در پایتخت هند، «ناندرا مودی»، نخست وزیر هند و اعضای کابینه‌اش و جمعی از دیپلمات‌های خارجی در یک بزرگراه اصلی در دهلی نو بین مردم دیگر به انجام این تمرینات پرداختند.
در پاریس در زیر برج ایفل، هزاران نفر ملبس به لباس سفید و روی زیراندازهای زرد رنگ تمرین کردند. در شهرهای دیگر جهان از جمله بانکوک، کوالالامپور، سئول، پکن، مانیل نیز این مراسم برگزار شد.

ناندرا مودی طی یک سخنرانی در سازمان ملل متحد، ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) را روز جهانی یوگا اعلام کرده بود.
وی به شرکت کنندگان گفت :« ما نه تنها این روز را جشن می‌گیریم، بلکه ذهن مردم را برای شروع یک عصر جدید صلح و هماهنگی پرورش می‌دهیم. این برنامه به نفع بشریت است. برای جهانی عاری از تنش و گسترش پیام هماهنگی.»

«بان کی مون»، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از روز جهانی یوگا استقبال کرد. وی زمانی را یادآور شد که برای نخستین بار سعی داشت تمرین آسانا را در اوایل سال جاری طی اولین سفرش به هند انجام دهد. وی گفت که توانسته بود برای اولین بار تعادلش را مجدداً به دست آورد و آرامش خاصی در ذهنش احساس کرده بود.
دبیر کل سازمان ملل متحد در ادامه گفت: « امید من این است که یوگا همه جا به مردم حس و یکی بودنی که ما برای با هم بودن نیاز داریم، در یک زندگی هماهنگ و با عزت بدهد.»
در تمام ایالت‌های هند دانش‌آموزان، کارمندان دولتی خانه دارها، سربازان و عموم مردم در این روز بخشی از این حرکات را انجام دادند. به گفته‌ی یکی از مقامات، دولت هند حدود ۳۰۰۰۰ مکان را برای برگزاری این مراسم در نظر گرفته بود.

در شهر تایپه، پایتخت تایوان بیش از ۲۰۰۰ نفر، روی زیر اندازهای خود ۱۰۸ دور حرکت «سلام بر خورشید» را اجرا کردند.
«آنجلا شی» یکی از تمرین کنندگان گفت: « آن‌ها زمانی به خودشان می‌دهند تا ذهن و قلبشان را ببینند و من فکر می‌کنم در این دنیای مدرن ما به این‌کار خیلی احتیاج داریم.»
«فاضل شاه»، خلبان شرکت هواپیمایی خاور میانه که از فرودگاهی در توقفگاهی بین مسیر، با عجله خود را به محل این مراسم در تایوان رسانده بود، این مراسم را فوق‌العاده توصیف کرد و گفت :« یوگا در هند متولد شد اما برای همه مردم است. اگر شما از این نقطه‌ای که من هستم از آسمان به اینجا نگاه کنید هیچ مرزی نمی‌بینید، شما هیچ مذهبی نمی‌بینید، شما هیچ ملیتی نمی‌بینید. شما فقط گروهی از افراد را مشاهده می‌کنید.»

«ایوان استنلی»، مردی هندی ۴۱ ساله است که ۱۵ سال است در دبی زندگی می‌کند. وی با ایستادن به مدت ۶۱ دقیقه روی سر خود موفق شده رکورد طولانی ترین زمان ایستادن روی سر را کسب کند. این زمان در رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است.
وی به خبرنگاران گفته بود که با تکیه بر قدرت ذهن خود این کار را انجام داده است. او گفت که در ۴۵ دقیقه‌ی شروع از لحاظ فیزیکی در شانه‌ها و گردن کمی چالش برانگیز بود، اما بعد از آن کاملا ذهنی بود و در ۵ دقیقه‌ی آخر خیلی سخت بود.

بسیاری از افراد معتقدند که یوگا شکل باستانی ورزش، بهترین راه برای آرام کردن ذهن و بهترین شکل از ورزش فیزیکی است.
بر اساس اظهارات مقامات هند، بیش از ۳۵۰۰۰ نفر در یک مکان دهلی نو ورزش یوگا را انجام دادند و آن‌ها در تلاش برای ثبت این رویداد در کتاب رکوردهای جهانی گینس هستند.
اگرچه اقدام نخست وزیر هند، پیام آور صلح و توازن است، ولی بسیاری در هند نگران این هستند که سعی برای روی آوردن مردم به ورزش یوگا، تلاش هندوها برای ترویج آیین هندویسم را افزایش دهد.

برخی از گروه‌های مذهبی در هندوستان با برگزاری این رویداد مخالفت کردند. برخی نیز از صرف زمان و هزینه انجام شده توسط دولت هند برای برگزاری این روز اعتراض کردند.
«سونیتا رانی»، معلم مدرسه ابتدایی در جنوب دهلی نو گفت:« دولت از این رویدادها زیاد برگزار گرده است. سال گذشته کمپین هند پاک برگزار شد. اما چه فایده‌ای داشت؟ این شهر کثیف‌تر از همیشه است.»
برگرفته از
روز جهانی یوگا
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه