کانون پرورش فکری کودکان پنجاه ساله شد

نویسنده:

۱۱:۴۲:۰۴

ادبیات کودک ونوجوان در ایران در دهه چهل با کمبود تولیدات فرهنگی برای کودکان روبرو شد. به جبران این نقصان در حوزه ادبیات کودکان، کانون پرورش فکری تأسیس گردید.
 از زمان تأسیس کانون تا کنون نویسندگان، شاعران، هنرمندان ایرانی کتاب‌‏ها، نوار‌‏ها‌‏ی شعر وقصه وموسیقی وفیلم‌‏ها‌‏ی کوتاه برای سنین مختلف منتشر کرده‌‏اند.

 غلامرضا امامی، نویسنده و از نخستین مدیران بخش انتشارات کانون در مورد بازتاب کتابخانه کانون در سطح جهانی می‌‏گوید: «من که بیش از ۳۰ سال در اروپا زیسته‌ام و بسیاری از کتابخانه‌های کشورهای جهان را دیده‌ام، به جرئت می‌توانم بگویم همانند کتابخانه‌های کانون را در هیچ کجا نیافته‌ام. مثلا در شهر رم تنها یک کتابخانه کودک است، اما کتابخانه‌های کانون جایی برای نقاشی، فیلم‌سازی، موسیقی، داستان‌سرایی و بسیاری از هنرهای دیگر است.»

به گفته امامی، کتاب‌‏های‌‏ کانون در نمایشگاه‌‏ها‌‏ی کودکان  چون”بولونیا”،”براتیسلاوا” و “زاین” موفق به دریافت جوایز متعددی شد و طرحى نو در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان ایجاد کرد.
اولین کتابخانه‌‏ی کانون در پارک لاله تهران ودومین کتابخانه در انباری یک مدرسه در میدان حر  وپس از آن صد‌‏ها کتابخانه در تهران شهرستان‌‏ها وحتی روستا‌‏ها‌‏ی دورافتاده ومحروم تأسیس شد.
برگرفته از
کانون پرورش فکری کودکان
لینک کوتاه