راهنمای خرید فوت و فن: ساعت هوشمند اپل

نویسنده:

۰۸:۳۸:۵۵

 
اپلواچ محصول و برند تازهای از غول کوپرتینو نشین آمریکایی است که علیرغم عمرکوتاهش، ریشههای عمیقی در تکنولوژی و ثبت دقیق زمان دارد. اگرچه اپل همیشه به دنبال کمال در سادگی میگشته است، اما این بار در اولین نسل ساعت هوشمند خود چنان تنوعی را ایجاد کرده که خریداران را حسابی سر در گم میکند.  اینکه مدل ۳۸ یا ۴۲ میلیمتری را بخرید. سراغ اپل واچ اسپورت (آلومینیومی) بروید، سری به اپل واچ (فولاد ضدزنگ) یا اپل واچ ادیشن (طلایی) بزنید. بند ساعت قلابدار یا یک تکه حلقوی را انتخاب کنید. همه چیز در عین سادگی بسیار پیچیده شده است.
 
پس اجازه دهید به سراغ راهنمای خرید اپلواچ برویم: اگر هنوز به دنبال دلیلی برای خرید میگردید و تصمیم قطعی نگرفتهاید، برای شما حرفهایی داریم. اگر هم تصمیم قطعی برای خرید دارید، اما درباره مدل و جنس و جزئیات آن مردد هستید، باز هم به یاریتان خواهیم امد تا تصمیم دقیق و نهایی خود را اتخاذ کنید.
 

آیا باید ساعت اپل را بخریم؟
البته پیش از پاسخ به این سوال، باید با خودتان به این نتیجه رسیده باشید که حتما قصد دارید ساعت هوشمند خریداری کنید. اما هنوز درباره اینکه سراغ اپلواچ بیاید یا خیر، شک دارید. تنها در صورتی که شما صاحب یکی از مدلهای آیفون ۵، آیفون ۵ سی، آیفون ۵ اس، آیفون ۶ یا آیفون ۶ پلاس هستید، میتوانید از اپل واچ استفاده کنید. اما واقعا خرید این محصول عاقلانه است؟ خب، علی رغم اینکه مدت زیادی از عرضه اپلواچ میگذرد و تقریبا اکنون در تمام نقاط دنیا در دسترس مشتریان قرار گرفته، هنوز این سوال زیاد در ذهن و دهان کاربران تکرار میشود. اغلب مردم به موبایل نیاز دارند. بسیاری از آنها هم به یک کامپیوتر نیاز دارند. اما درست مانند آیپد، ساعت هوشمند هم یک ابزار اضافی به نظر میرسد. و همین تصمیم گیری را بسیار سختتر میسازد که اصلا به آن نیاز داریم یا خیر!
 
اگر آیفون ندارید، آیفون ۴ و آیفون ۴ اس دارید یا اینکه از کارایی آیفون ۵، آیفون ۵ سی، آیفون ۵ اس، آیفون ۶ یا آیفون ۶ پلاس تان کاملا رضایت دارید؛ شاید هم امکانات اضافه ساعت را دردسر ساز میدانید؛  خب اصلا دنبال ساعت هوشمند نروید، چه برسد به اینکه اپل واچ بخرید! اگر اصلا  از بستن چیزی روی مچ دستتان خوشتان نمیآید یا اینکه ترجیح میدهید برای  اطلاع از هر چیزی اندکی صبر کنید، خب، بی خیال اپل واچ شوید.
 
اگر شما امکانات آیفونتان را دوست دارید و میخواهید قابلیتهای بیشتری را به آن بیفزاید، اپلواچ میتواند انتخاب مناسبی باشد.  در صورتی که به دنبال امکاناتی چون مانیتور ضربان قلب یا قابلیتهای ورزشی هستید؛ در یک کلام میخواهید هرچیزی را سادهتر و دم دستیتر داشته باشید، شکی نیست که اپل واچ انتخاب مناسبی خواهد بود.
 
اگر امکانات سلامتی یا تناسب اندام هم برای شما اهمیت دارند، یا اینکه به دنبال اتوماسیون منزل هستید و اگر راه حل سادهتری برای دریافت اطلاعات و نوتیفیکیشنهای ابزارهای همراهتان میخواهید، بد نیست که سری به اپل واچ بزنید.
 

آیا بهتر است الان اپلواچ بخریم یا اینکه منتظر نسل بعدی آن باشیم؟
پس از آنکه تصمیم قطعی گرفتید که اپلواچ بخرید، حال نوبت آن است که درباره زمان این کار اندکی بیاندیشید. خرید محصول نسل اول موردی است که باید با دقت بیشتری به ان نگریسته شود و بیشتر طرفداران قلمرو تکنولوژی و  گیکها سراغ آن میروند. اپلواچ اکنون موقعیتی شبیه به اولین آیفون و آیپد عرضه شده یا زمان عرضه مک جدید دارد. برای اغلب مصرفکنندگان عادی انتخاب عقلانی و مرسوم این است که اندکی صبر کنند و از خرید محصولات تازه وارد به دنیای تکنولوژی اجتناب نمایند.  زیرا خریداران اولین نسل در واقع اولین آزمون کنندگان محصولات آن برند هم هستند.  هنگامی که یک تکنولوژی هنوز در حال رشد در دنیای تجارت است، محصولات مختلف آن تکنولوژی هم با هر قدم، پختهتر و کاملتر میشوند و نسبت به نسل اول آن تکنولوژی مطبوعتر خواهند شد.
 
لذا اگر شما از اپل واچ لذت میبرید و به آن علاقه دارید، خب همین الان به سراغ آن بروید و اولین نسل را بخرید. شاید هم بخواهید منتظر تکامل در نسل های بعدی باشید؟
 

حال بهتر است نسخه ۳۸ میلیمتری را بخریم یا ۴۲ میلیمتری؟
اپل در اولین نسل اپلواچ آن را در دو اندازه ۳۸ و ۴۲ میلیمتری عرضه کرده است.  و البته با حفظ این اندازه گستره وسیعی از امکانات را به این مجموعه افزوده است که از اپل واچ اسپورت (آلومینیومی) آغاز میشود و به اپل واچ (فولاد ضدزنگ) و اپل واچ ادیشن (طلایی) میرسد. برخی البته ممکن است مدعی باشند که انتخاب کاملا واضح است و تنها باید به چند فاکتور معدود همچون اندازه مچ دست، جنسیت و موارد اینچنینی توجه کرد. 
 
اما به نظر میرسد که داستان به این سادگی هم نباشد. البته شاید مهمترین گزینه در این میان قیمت تمام شده دستگاه برای برخی خریداران باشد. اما به طور کلی:
 
اگر شما مچ کوچکی دارید و میخواهید با اپل واچ احساس راحتی کنید. یا اینکه مچ بزرگی دارید و میخواهید ساعت پشت دستتان چندان بزرگ به نظر نیاید. یا اینکه کلا به ساعتهای مچی کوچکتر علاقه بیشتری دارید. بهتر است نسخه ۳۸ میلیمتری را خریداری کنید.
 
اما اگر مچ کوچکی دارید و میخواهید اپل واچ حسابی به چشم بیاید. یا مچ بزرگی دارید و دوست دارید اپل واچ تا حد ممکن درشت به نظر برسد. یا اینکه همیشه طرفدار ساعتهای بزرگ و بزرگتر بازار هستید. پیشنهاد میکنیم که حتما سراغ مدل ۴۲ اینچی بروید.
 
اگر بخواهیم نگاهی دقیقتر به این موضوع داشته باشیم تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید، مدل ۳۸ میلیمتری دقیقا ۳۸.۶ میلیمتر ارتفاع و ۳۳.۳ میلیمتر عرض و ۱۰.۵ میلیمتر قطر دارد. مدل ۴۲ میلیمتری هم ارتفاعی برابر ۴۲ میلیمتر و عرضی معادل ۳۵.۹ میلیمتر و ۱۰.۵ میلیمتر قطر دارد. درست است که اختلاف دو ساعت تنها ۳-۴ میلیمتر است. اما ۴ میلیمتر تقریبا یک دهم طول ۴۰ میلیمتری ساعت است و به همین کاملا به چشم میآید. البته باید این را هم در نظر گرفت که ساعتهای مچی که معمولا بزرگ خوانده میشوند، حدود ۴۸ میلیمتر طول دارند.
 
هر دو ساعت از نمایشگر رتینا بهره میبرند و کیفیت بسیار خوبی دارند. اما بزرگتر بودن ساعت به معنی تعداد پیکسل بیشتر و نمایشگر بزرگتر هم هست. ساعت ۳۸ میلیمتری نمایشگری ۳۴۰ در ۲۷۲ پیکسلی دارد و ساعت ۴۲ میلیمتری از نمایشگر ۳۹۰ در ۳۱۲ پیکسلی بهره میبرد. البته این اندازه ها به صورتی است که نه تغییری در رابط کاربری ساعت پدید میآورد و نه اینکه توسط افراد عادی چندان قابل ارزشگذاری است. مگر اینکه خیلی بخواهید در زمینه اندازه نمایشگر مته به خشخاش بگذارید.
 
شاید یکی دیگر از مولفههای مهم در انتخاب مدل ۳۸ یا ۴۲ میلیمتری وزن ساعت باشد. پس بد نیست نگاهی به این اعداد داشته باشیم:
اپل واچ اسپورت آلومینیومی ۳۸ میلیمتری: ۲۵ گرم
اپل واچ فولاد ضدزنگ ۳۸ میلیمتری: ۴۰ گرم
اپل واچ ادیشن طلای سرخ ۳۸ میلیمتری: ۵۴ گرم
اپل واچ ادیشن طلای زرد ۳۸ میلیمتری: ۵۵ گرم
 
 
اپل واچ اسپورت آلومینیومی ۴۲ میلیمتری: ۳۰ گرم
اپل واچ فولاد ضدزنگ ۴۲ میلیمتری: ۵۰ گرم
اپل واچ ادیشن طلای سرخ ۴۲ میلیمتری: ۶۷ گرم
اپل واچ ادیشن طلای زرد ۴۲ میلیمتری: ۶۹ گرم
 
 

باید اپل واچ، اپل واچ اسپورت یا اپل واچ ادیشن بخرم؟
اپل از همین ابتدا ساعتهای هوشمندش را به سه خانواده مجزا تقسیم کرده است که بر حسب بدنه آلومینیومی، فولادی یا طلایی دسته بندی میشوند و البته قیمتهای بسیار متفاوتی هم دارند. شاید در این زمینه انتخاب راحتتر از هر دسته دیگری باشد که صحبت کرده ایم. شما بر حسب بودجه تان میتوانید سراغ اپل واچ اسپورت ارزانتر بروید یا اینکه اپل واچ ویژه میان قیمت را برگزینید و شاید هم قصد خرید مدل گرانقیمت طلایی را داشته باشید.  البته شاید در این میان هم فاکتورهای دیگری اهمیت داشته باشد (http://www.imore.com/should-you-get-apple-watch-apple-watch-sport-or-apple-watch-edition).
 
اگر فردی باشید که فعالیتهای بدنسازی زیادی انجام میدهد و به دنبال سبکترین مدل ساعت هوشمند اپل است. یا اینکه میخواهید حسابی خشن با آن برخورد کرده و از ساعت تان کار بکشید. و یا احتمال میدهید که ممکن است آن را گم کنید و به دنبال مدلی هستید که هزینه جایگزینی آن اگرنه به صرفه که حداقل بار سبکتری بر دوشتان باشد. اگر چندان درباره کارایی اپل واچ مطمئن نیستید و میخواهید با کمترین هزینه آن را امتحان کنید. یا شاید دوستدار دستبندهای آلومینیومی و ظاهر جذاب و زیبای آنها هستید. پس باید Apple Watch Sport را خریداری کنید.
 
اگر از دوستداران ساعت هستید و به دنبال مدلی نسبتا سنگین با ظاهری کلاسیک در بیرون و فوقالعاده مدرن در درون میگردید که از مواد بسیار مستحکمی همچون فولاد ضدزنگ و کریستال یاقوت ساخته شده باشد. همچنین تنوع بسیار زیاد بندهای ممکن برای ساعت از اهمیت فراوانی در نظرتان برخوردار است. یا اینکه دنبال ساعت هوشمندی هستید که از فلزات قیمتی تهیه نشده باشد. باید Apple Watch را بخرید.
 
اگر پول برایتان اهمیتی ندارد. اگر همیشه به دنبال جدیدترین مد لباس و مکانهای فرست کلاس و پروازهای اختصاصی هستید. اگر هتلهای ۵ ستاره یا بالاتر انتخاب همیشگی شما هستند. اگر میخواهید جزو اولین کاربران و اولین تجربهکنندگان محصول طراحی شده توسط جانی آیو و مارک نیوسان در قامت طراحان ساعت باشید. بهترین و تنها انتخاب شما Apple Watch Edition است.
 
 
کدام بند ساعت در مجموعه Apple Watch Sport برای شما مناسبتر است؟
ساعت هوشمند اپلواچ اسپورت با مجموعهای از ۵ بند سفید، آبی، سبز، صورتی و سیاه  عرضه میشود که همگی از ماده ویژه fluoroelastomer (لینک) ساخته شده اند. در واقع این بندهای با کیفیت عالی از لاستیکهای صنعتی با پایه فلئور-کربن تهیه میشوند و رنگ و کیفیت آنها دقیقا بازتاب دهنده سبک زندگی فعالانهای هستند که برای آن طراحی شده آند. این بدان معنی است که بندهای ساعت چنان محکم هستند که دویدنهای مداوم در آفتاب و تمرینات دائمی ورزشی در باشگاه را به خوبی دوام آورده و شما را تنها نمیگذارند. حتی اگر قرار باشد جنگل و بیابان گردی یکی از سرگرمی تان باشد. فرم آن به گونهای است که به راحتی قابل دست میشود، با پوست کاملا مهربان است و سیستم قفل بند آن هم جذابیتی خاص و کارآمد دارد. وجود چندین رنگ شاد و جذاب و روشن شاید کار انتخاب را اندکی مشکل کند، اما اینجا سلیقه شما میتواند کمکی بسیار خوب و رهایی بخش باشد.
 
البته باید به خاطر داشت که در هنگام خرید اپل واچ اسپورت شما علاوه بر رنگ بند ساعت، نوع بدنه آن را هم میتوانید انتخاب کنید. اپلواچ اسپورت نقرهای رنگ با بندهای سفید، آبی، سبز یا صورتی عرضه می شود و مدل با بدنه خاکستری فضایی مشهور اپل با بند مشکی ارائه میگردد.  البته این محدودیت قطعی نیست و شما میتوانید با هرکدام از این بدنهها، به صورت جداگانه هر یک از رنگها را انتخاب کرده و بندهای متعددی را خریداری کنید.  البته باید توجه داشته باشید که رنگهای روشن، کثیفی و چرک را بیشتر نمایان میکنند و نیاز به نظافت و نگه داری بیشتری دارند. 
 
 
کدام بند ساعت در مجموعه Apple Watch برای شما مناسبتر است؟
اپل واچ با دامنه گستردهای از بندها عرضه میشود که به شما آزادی انتخاب وسیعی میدهد. شما میتوانید این ساعت را با بند معمول، حلقهای، یا قفل های مدرن و کلاسیک و همچنین دستبندهای زینتی خریداری و تکمیل نمایید. البته چنین دامنه انتخابی به معنی تصمیم گیری بسیار سختتر هم هست. کسانی که سبک زندگی فعالی دارند بهتر است بند ساعت را انتخاب کنند که راحتتر است و زیبایی خاص خودش را در مراسمات دارد. البته بندها را میتوان با قفل پینی، قفل آهنربایی و همچنین قفل کلاسیک و معمول ساعتها تهیه کرد. برخی از آنها هم فلزی هستند. مساله این است که تعداد بسیار زیادی بند ساعت روبرویتان است که تصمیم گیری را سخت میکند!
 
کدام بند ساعت در مجموعه Apple Watch Edition برای شما مناسبتر است؟
ساعت اپل واچ ادیشن در دو رنگ بدنه طلایی زرد و قرمز عرضه میشود.  در این میان می توانید بندهایی با قفل ویژه جدید اپل را در رنگهای سیاه و سفید تهیه کنید یا اینکه سراغ بندهای قرمز، آبی و صورتی با فقل سگک معمول بروید. به نظر میرسد که اپل هنگام مواجه با خریداران ثروتمندتر، محدوده انتخاب را محدودتر در نظر گرفته و خودش به جای مشتری تصمیم میگیرد. شاید شما هنگام خرید این ساعت با گستره وسیع بندهای اپل واچ روبرو نباشید یا اینکه همچون اپل واچ اسپورت تنوع رنگهای شاد و جذاب را نبینید. اما اپل واچ ادیشن با بندهایی عرضه میشود که کلا ماهیت متفاوتی از دیگر مدلها دارد و ترکیبی از زیبایی، اصالت، برازندگی و تشخص را عرضه میکند. کسانی که زندگی فعالانهای دارند و ورزشکارند، میتوانند قفل پینی را انتخاب کنید. اگر هم زندگی تلفیق مدرنیته و سنت را ترجیح میدهید، بند کلاسیک سگک دار انتخاب مناسبی است. 
 
برگرفته از
راهنمای خرید
لینک کوتاه