کامپیوتر کوچک بی‌بی‌سی برای یک میلیون کودک انگلیسی

نویسنده:

۰۸:۰۲:۱۶

 
میکرو بیت چیزی تقریبا شبیه رسپبری پای اما بسیار ساده تر است که از دو دکمه، مجموعه‌ای از چراغهای LED قابل برنامه ریزی و یک سنسور حرکتی تشکیل شده است. کابران می‌توانند میکرو کامپیوترشان را از طریق بلوتوث یا یو‌اس بی به دیگر ابزارها وصل کنند یا اینکه برای برنامه ریزی آن را به کامپیوتر متصل نمایند. 
 
طراحی نهایی میکرو بیت یک تغییر اصلی نسبت به نمونه آزمایشی پیشین این دستگاه دارد و آن هم اینکه به جای یک بارتی ساعت نازک، این ابزار اکنون انرژی خود را از دو باتری قلمی تامین می‌کند. سخنگوی بی‌بی‌سی توضیح می‌دهد که: «نمونه اولیه از باتری کوچکتری بهره می‌برد. اما در بازنگری طراحی و آزمون سلامت و کارایی قطعات مشخص شد که استفاده از باتری‌های کوچک برای کاربران جوان  ممکن است خطرناک باشد. به خصوص اینکه احتمال دسترسی نوزادان خانواده هم به آن وجود دارد. لذا تصمیم گرفتیم که این بخش را بازطراحی کنیم.»
 
البته این تغییر باعث شده که از قابلیت پرتابل بودن میکروبیت کاسته شود و نتوان آن را یک ابزار پوشیدنی کاربردی دانست.  اما استفاده از آن را برای کودکان ساده تر ساخته است.
 
رئیس بخش آموزش بی‌بی‌سی، سیناد راکز درباره این پروژه می‌گوید: «از طریق کدنویسی می‌توان پروژه های فراوانی را برای میکروبیت تعریف کرد. مثلا اینکه با تبدیل آن به یک مغناطیس سنج، می‌توان یک دستگاه فلزیاب کوچک تولید کرد. یا اینکه برای کنترل دی‌وی‌دی پلیر از میکرو بیت استفاده کرد. حتی دکمه‌های آن را به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که نقش دسته‌کنترل بازی را ایفا کنند. پس از آنکه این دستگاه اواخر سال جاری راه خود را به مدارس انگلیس باز کند، بی‌بی‌سی و شرکای تجاریش تصمیم دارند میکروبیت را تحت یک پروژه متن‌باز برای فروش هم عرضه کنند،»
 

 

برگرفته از
کامپیوتر کوچک بی‌بی‌سی
لینک کوتاه