ساخت جاده با بطری‌های پلاستیکی

نویسنده:

۰۵:۲۵:۵۰

احتمالاً شما هم زمانی که در جاده رانندگی می‌کنید، بطری‌های پلاستیکی را که در گوشه و کنار جاده افتاده‌اند، دیده‌اید و همواره در ذهن خود به دنبال راه‌حلی برای این موضوع گشته‌اید.
جاده‌های بندر روتردام هلند به زودی با پلاستیک‌های بازیافتی ساخته خواهد شد. این ایده که PlasticRoad نام دارد، توسط شرکت KWS Infra ارائه شده که یکی از شعبه‌های گروه ساخت‌وساز VolkerWessels محسوب می‌شود.

این شرکت ادعا می‌کند PlasticRoad می‌تواند سه برابر بیشتر از سطح عادی جاده‌ها دوام بیاورد و دمایی بین منفی ۴۰ تا ۱۷۶ درجه فارنهایت را تحمل می‌کند. با این حال، هنوز برخی مسائل از جمله نحوه عملکرد این ماده به هنگام لیز بودن جاده مشخص نیست.
طبق ادعای شرکت KWS، استفاده از پلاستیک هم از نظر به کارگیری مواد بازیافتی و هم از نظر کاهش استفاده از آسفالت مؤثر خواهد بود. طبق گفته این شرکت، آسفالت مسئول حدود ۲ درصد انتشار گاز دی‌اکسید کربنی است که از حمل‌ونقل جهانی به وجود می‌آید.

طراحی PlasticRoad به گونه‌ای است که فرآیند ساخت‌وساز به سرعت انجام می‌شود. این طرح به صورت قطعات مجزا و در جاهایی غیر از جاده‌ها ساخته شده و زمان ساخت را از ماه‌ها به چند هفته کاهش می‌دهد. این قطعات طوری طراحی شده‌اند که لوله‌ها و کابل‌های برق از زیر آن‌ها عبور کنند و سبک‌تر از جاده‌های قدیمی هستند.
شورای شهر روتردام در حال بررسی یک برنامه آزمایشی برای به‌کارگیری این فناوری جدید است. همچنین این شهر یک آزمایشگاه مختص خیابان دارد که در ‌آینده برای انجام تست‌های بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با این حال، طبق گفته این شرکت، اولین قطعات پروژه PlasticRoad حدود ۳ سال دیگر ارائه می‌شوند.

این شرکت قصد دارد تست‌های آزمایشگاهی را ادامه دهد و به دنبال همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌هایی است که در این پروژه آزمایشی در روتردام شرکت کنند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت‌های فعال در حوزه صنعت پلاستیک اشاره کرد که می‌توانند مواد موردنیاز را تأمین کنند.

PlasticRoad یک ایده جدید است؛ اما همانند تمام فناوری‌های جدید، در صورت دستیابی به نتایج امیدوارکننده در آزمایشگاه، نمی‌توان گفت نتایج مشابهی در دنیای واقعی خواهد داشت. این جاده‌ها باید بسیار مقاوم باشند؛ زیرا در صورت ایجاد گودال‌ها نمی‌توان به راحتی آن‌ها را پر کرد. همچنین تعویض لوله‌ها و کابل‌هایی که زیر این جاده قرار دارد نیز کار راحتی نخواهد بود.
 
برگرفته از
بطری‌های پلاستیکی
لینک کوتاه

دیدگاه