۵ شیوه برای پیشرفت شغلی بدون فدا کردن تعطیلات تابستانی

نویسنده:

۰۶:۱۵:۱۰

در اینجا به ۵ چالش حسابی میپردازیم که میتوانید خودتان و کارتان را محک بزنید. اما نگران نباشید، قرار نیست وقت چندان زیادی از برنامه روتین چرت زندها و لم دادنهای تابستانیتان را به این چالشها اختصاص دهید و از ثبت عکسهای اینستاگرامی خوب باز بمانید. در حقیقت بزرگترین قدم در این راه، انتخاب چالش و آغاز آن است.
 
 

۱- یک مهارت جدید یاد بگیرید
شما هرگز نمیتوانید مجموعه بزرگی از مهارتها را یکجا داشته باشید.  اما یادگیری یکی از مهمترین موضوعات است. با استفاده از مقاله «بهترین رازهای یادگیری چیزی» اندکی روی شیوه یادگیریتان کار کنید. یا اینکه سراغ تواناییتان در نوشتن بروید. شاید هم یادگیری یک برنامه گرافیکی جدید بتواند گزینه خوبی برای پربار کردن رزومه شما باشد. شاید هم بخواهید مبانی کدنویسی را بیاموزید. برای این کار منابع رایگان آنلاین فراوانی با موضوعات گوناگون و بازه زمانی متفاوت در دسترس هستند. چرا همین الان شروع نمیکنید؟ با اندکی جستجو در وب، میتوانید منابع فارسی خوبی هم برای یادگیری یک مهارت جدید پیدا کنید.
 

۲- همه چیز را سازماندهی کنید
اینقدر سرتان شلوغ است که خانه و محل کارتان حسابی به هم ریخته و فرصت نظافت آن را ندارید؟ نگران نباشید! تابستان زمان مناسبی است که بالاخره میزکار و اتاقتان را نظافت کرده و نظمی به آن ببخشید. ابتدا از میز کارتان شروع کنید، یا محلی از خانه که برای کار مینشینید. و به دنبال برخی تجهیزات اداری تازه برای تغییر روحیهتان باشید. آنگاه پای سیستم نشسته و سراغ اینباکس ایمیلتان بروید و یک خانه تکانی حسابی انجام دهید. هر چیزی که به درد نمیخورد، حذف نموده یا آرشیو کنید. شاید هم ایمیلهایی باشند که مدتها از زمان انها گذشته و متاسفانه پاسخ ندادهاید. آنگاه یک برنامه ایمیل مناسب دانلود کنید و مدیریت ایمیلهای آینده را بهتر و منظمتر انجام دهید.
 
هنگامی که ایمیلتان را تحت کنترل درآوردید، حالا میتوانید به سراغ سازماندهی لیست وظایف و کارهایتان (تو-دو لیست) بروید. البته این اپلیکیشنها هم به شما کمک می کنند که با خلاقیت بیشتری کارهایتان را مدیریت کنید.
 

۳- کتابی را بخوانید که در معمولا سراغ آن نمیروید
میدانیم که یکی از ایدهها برای ریلکسیشن در هنگام تعطیلات این است که یک رمان عاشقانه جدید بردارید یا اینکه با یک کتاب ساده و سبک کنار ساحل مشغول مطالعه شوید. اما چرا سعی نمی کنید دنبال یادگیری چیزی از کتابهای دیگر ژانرها باشید؟ این تابستان سعی کنید چیزی بخوانید که موضوعی همچون موفقیت را به شما بیاموزد، در حیطه شغلیتان به کارتان بیاید یا شما را در پیروزی بر یک چالش همراهی کند.  چیزی در ذهنتان ندارید؟ بد نیست نگاهی به این لیست ۲۰ تایی بیندازید. مطمئنا کتبی که افراد موفق دنیا معرفی کنند، خوب هستند.
 

۴- در صورت امکان سراغ یک مربی بروید
مهم نیست که شما در شغلتان چه جایگاهی دارید. یک مربی میتواند پشتیبانی و توصیههای حرفهای بسیار زیادی را در اختیارتان بگذارد. خب، پس چرا زمانی را برای کسب این آموزهها نگذارید و برنامه مدونی برای رسیدن به آنها تهیه نکنید؟ بهترین سناریو میتواند اینچنین باشد: شما یک فرد خارق العاده را پیدا میکنید! بدترین حالت: مشغول یک گفتگوی یخ و کسالتبار میشوید، اما مهارتهای ایمیلی خود را افزایش داده و چند ارتباط تازه پیدا میکنید.
 

۵- بر روی یک پروژه جنبی کار کنید
همه ما برخی کارها و برنامه ها داریم که واقعا از کار کردن روی آنها لذت میبریم. اما متاسفانه هیچگاه فرصت کافی برای این کار پیدا نمیکنیم. بگذارید این تابستان دیگر تنبلی را کنار بگذاریم و سرانجام یکی از پروژه های جنبی دوستداشتنیمان را به سرانجام برسانیم. کسی چه میداند، شاید این پروژه زمانی به نتیجه برسد و حتی چنان پا بگیرد که شما به تغییر شغلتان هم بیاندیشید.
 
شما چه پیشنهادی برای تابستان گذرانی دارید؟ چالش تابستانی شما چیست؟
برگرفته از
پیشرفت شغلی
لینک کوتاه

دیدگاه