تلاش اپل و سامسونگ برای عرضه تکنولوژی سیم‌کارت‌های الکترونیک، تحولی عظیم در صنعت ارتباطات بیسیم

نویسنده:

۰۶:۲۸:۰۸

GSMA که یک انجمن صنعتی مورد اطمینان توسط تمامی غولهای صنعت موبایل است، مسئولیت تصویب استانداردهای مورد استفاده توسط تمام موبایل‌سازان دنیا را بر عهده دارد. این انجمن اکنون مشغول کار روی استاندارد سیم‌کارتهای آینده است که به شما اجازه می‌دهند بسیار ساده تر از قبل از خدمات اپراتورهای مختلف بهره ببرید.
 
بنا بر گزارش فینانشیال تایمز اپل و سامسونگ، دو غول موبایل ساز دنیا اکنون به صورت جداگانه مشغول مذاکرات پیشرفته با GSMA در خصوص ارائه استاندارد تازه سیم‌کارت‌های قابل توسعه هستند.
 
در واقع سیم‌کارت یک قطعه پلاستیکی کوچک با مداری الکتریکی است که روی موبایل شما سوار می‌شود و شماره تماس شما و اطلاعاتی درباره نوع سیم‌کارت و طرح داده مورد استفاده‌تان را روی خود ذخیره کرده است. این قطعه کوچک باعث می‌شود تلفن شما در شبکه اپراتور موبایل شناسایی شده و خدمات به آن ارائه شود.
 
این سیم‌کارتها به گونه‌ای برنامه ریزی شده اند که تنها با یک اپراتور مشخص کار کنند. به همین دلیل است که هنگام خرید تلفن باید به اپراتور مورد استفاده تان هم توجه کنید و علاوه بر آن، برای استفاده از هر طرح داده اپراتورها یک سیم‌کارت جداگانه داشته باشید. همچنین برخی اپراتورها موبایل شما را تنها برای کار با سیم‌کارت خودشان قفل می‌کنند و شما قادر به استفاده از خدمات دیگر اپراتورهای موبایل روی آن موبایل نخواهید بود.
 
اما سیم‌کارت الکترونیک جدید کاملا متفاوت عمل می‌کند. و حتی به نظر می‌رسد که به گونه‌ای قابل جداسازی از موبایل‌های آینده هم نیست. اما شما قادر هستید به صورت نرم‌افزاری میان اپراتورهای مختلف جابجا شوید و نیازی به خرید سیم‌کارتهای متعدد یا محدودیتهای اینچنینی نیست.
 
تا به اینجا شنیده می‌شود که اپراتور AT&T آمریکا پشتیبانی شبکه تحت پوشش خود را از سیم‌کارت قابل توسعه اعلام کرده است. البته فینانشیال تایمز گزارش می‌دهد که اپراتورهایی چون دویچه تلکام، اتصالات، هاچیسون وامپو، اورنج، تلفونیکا و وودافون هم پشتیبانی خود از این طرح را اعلام کرده‌اند.
 
هرچند که هنوز مشخص نیست اجرای این استاندارد چگونه انجام خواهد شد، اما به نظر می‌رسد بسیار شبیه به Apple SIM باشد که این شرکت اوایل سال جاری آن را معرفی کرد.
 
اپل سیم یک سیم‌کارت تولید شده توسط این شرکت است که به عنوان یک گزینه جایگزین برای آیپد ایر ۲ سلولار در آمریکا عرضه شده است. این سیم‌کارت به جای اینکه روی یکی از اپراتورها قفل شده باشد، همزمان امکان استفاده از چندین اپراتور موبایل را فراهم می‌آورد. لذا شما هنگام تنظیم اولیه آیپد می‌توانید اپراتور موبایل پیش‌فرض‌تان را انتخاب کنید و در آینده هم هرگاه نیاز بود، از اپراتور دیگری استفاده کند.
 
استاندارد شدن این نوع سیم‌کارت می‌تواند تحولی عظیم در صنعت ارتباطات موبایل محسوب شود. زیرا به طور کلی شیوه خرید و استفاده شما از سیم‌کارت را تغییر می‌دهد.
 
دیگر نیازی نیست که شما در قفس قرارداد دو ساله یک اپراتور اسیر شوید. زیرا جابجایی میان اپراتورها به راحتی یک کلیک کردن است. البته هنوز می‌توانید طرح‌های دیتا را از شرکتهای مختلف خریداری کنید. اما هرگاه که از خدمات آن ناراضی بودید، برای ماه بعد سراغ طرح دیتا اپراتور دیگری بروید.
 
البته اینگونه دیگر اپراتورها هم از شیوه فروش قراردادهای دوساله به همراه موبایل رایگان یا ارزان قیمت دور می‌شوند و باید به دنبال مدت تجاری تازه‌ای باشند. اکنون اغلب اپراتورهای موبایل بزرگ ایالات متحده به کاربرانشان اجازه می‌دهند از سیستم پرداخت ماهیانه هزینه‌های موبایل استفاده کنید و به جای دو سال، پس از یک تا یکسال و نیم آن را ارتقا دهید.
 
اما سیم کارت جدید باعث می‌شود که کاربران دیگر انگیزه چندانی برای وفاداری به یک اپراتور نداشته باشند. اگر نخواهید از مزایای طرح‌های طولانی مدت اپراتورها بهره ببرید، دیگر هیچ سدی نمی تواند شما را از این شاخه به آن شاخه پریدن و استفاده ماهیانه از خدمات اپراتورهای گوناگون باز دارد.
 
GSMA هم هنوز در حال مذاکرات نهایی با اپل و سامسونگ است تا مشخصات فنی و تکنیکی این سیم کارت را نهایی کند. البته گزارشات حاکی از آن است که ارائه دستگاه‌های مجهز به این تکنولوژی از سوی غولهای موبایل‌ساز حداقل به یک سال زمان دیگر نیاز دارد. 
 

 
 

برگرفته از
تکنولوژی سیم‌کارتهای الکترونیک
لینک کوتاه

دیدگاه