برقراری تماس تلفنی با ایستگاه فضایی بین‌المللی از حیاط خلوت

نویسنده:

۱۲:۰۰:۲۵

یک بهانه خوب‌ برای عدم دریافت صدای تلفن، بودن در فضا است. حداقل، این استدلالی است که برخی از فضانوردان مطرح کرده‌اند. Adrian Lane یک اپراتور رادیو 52 ساله است که موفق شد با ایستگاه فضایی بین‌المللی تماس تلفنی برقرار کرده و با چند فضانورد که مایل‌ها بالاتر از او بودند، صحبت کند. وی پس از این که متوجه شد مسیر ایستگاه فضایی بین‌المللی و خانه‌اش بر روی زمین همدیگر را قطع می‌کنند، چندین هفته برنامه ریزی کرد تا شرایط را برای برقراری تماس تلفنی با فضا آماده کند و لحظات لذت بخشی را بگذراند. وی موفق شد به مدت ۵۰ ثانیه با فضانوردان صحبت کند.

ظاهراً چنین کاری زیاد هم غیرعادی نیست. در واقع، یک صفحه کامل در مورد اطلاعات مختص تماس با ایستگاه فضایی بین‌المللی وجود دارد. طبق گزارش Amateur Radio در وب سایت ایستگاه فضایی بین‌المللی، برخی از کارمندان ایستگاه فضایی بین‌المللی تماس‌های صوتی رادیویی را بدون برنامه ریزی و به صورت آماتور با افراد غیرحرفه‌ای روی زمین برقرار می‌کنند. قسمت تعجب‌آورتر این است که ظاهراً ایستگاه فضایی بین‌المللی هزاران تماس تلفنی مشابه را برقرار کرده است. تنها عامل محدود کننده واقعی، زمان‌بندی کار فضانوردان و در دسترس بودن سیگنال است.

آقای لین در مکالمه کوتاه خود با ایستگاه فضایی بین‌المللی با صدایی رسا مورد استقبال قرار گرفت. در این مکالمه صدایی رسا به وی گفت: «صدای شما را دارم، به ایستگاه فضایی بین‌المللی خوش آمدید». پس از غلبه بر شوک اولیه و ترس خود، لین موفق شد سؤال کند که «ستاره‌ها از بالا چه شکلی هستند». فضانورد پاسخ داد: «با توجه به این که هیچ اتمسفری در این بالا وجود ندارد، ستاره‌ها واقعاً روشن هستند».

لین همچنین صدایی را به یاد دارد که در انتهای مکالمه به او گفت: «… هنگامی که شما از بالا زمین را نگاه می‌کنید، کاملاً چیز دیگری است. زمین فقط یک توده از رنگ است؛ اما تمام چیزها جز زمین، سیاه هستند.» این دیدگاه با دیدگاه لین که از حیاط پشتی خانه خود با ایستگاه فضایی بین‌المللی تماس گرفته است، کاملاً متفاوت است.
 

برگرفته از
تماس تلفنی با ایستگاه فضایی
لینک کوتاه