برگزاری جشنواره‌‏ی «طهران قدیم» و نمایشگاه صنایع دستی در باغ موزه‌‏ی قصر

نویسنده:

۱۰:۵۵:۲۸

«طهران در قصر»، عنوان جشنواره‌‏ای است که از ۲۵ مرداد تا ۱۰ مهرماه، با هدف یادآوری فضای سالیان گذشته‌‏ی شهر تهران در حال برگزاری است.
در این جشنواره، نمادهایی از معماری قدیم تهران، نمایش‌‏های آئینی و بازی‌‏های قدیمی همچون ترنابازی و تئاتر روحوضی و سیاه‌بازی، اتومبیل‌های قدیمی و اسب و درشکه، خوراکی‌‏های سنتی طهران قدیم، شفاخانه و طب سنتی برای علاقه‌‏مندان به نمایش گذاشته شده است.
جشنواره‌‌‏ی «طهران قدیم» و نمایشگاه صنایع دستی در باغ موزه‌‌‏ی قصر، شهریور ۱۳۹۴

 

همچنین ۱۵ غرفه‌‏ی عرضه‌‏ی صنایع دستی شامل هنرهای سفال و سرامیک، پیکرتراشی از چوب، شیشه‌‏گری، قاب سازی، گوهرتراشی، رفوگری، فرش و گلیم، آیینه‌‏کاری، مینای شیشه، خاتم کاری و گچبری سنتی در این مجموعه برپا شده است.
آقای آخوندی تولیدکننده‌‏ی گلیم و دست‌‏بافته‌‏های عشایری یکی از هنرمندان شرکت‌‏کننده در نمایشگاه است که با ایشان گفت‌‏وگوی کوتاهی انجام داده‌‏ایم:
اهداف برگزاری این نمایشگاه چیست؟
ابتدا شناساندن هنرهای ایرانی به مردم و بعد کمک بیشتر به هنرمندان فعال در عرصه‌‏های مختلف تا بتوانند آثار خود را به عموم عرضه کنند و از طریق فروش این آثار تولیدات خود را توسعه دهند.
هنر گلیم‌‏بافی در بازارهای داخلی و خارجی هم‌‏اکنون در چه جایگاهی قرار دارد؟
تولید و فروش گلیم در داخل کشور روندی دائمی دارد، اما در خارج از کشور به دلایل مختلف کمتر ارائه می‌‏شود. برخلاف فرش ایرانی، بافته‌‏های گلیمی در خارج از ایران اندکی ناشناخته و مهجور است. عواملی همچون ضعف مدیریت، مشکلات تولید و نیز ضعف در بسته‌‏بندی و عرضه، در این مسئله دخیل هستند.
آیا تحریم‌‏های اقتصادی هم در کاهش صادرات صادرات گلیم موثر بوده یا خیر؟
تحریم‌‏های اقتصادی هم تأثیر زیادی در این مسئله داشته، اما نمی‌‏توانیم همه‌‏ی مشکلات را به تحریم‌‏ها نسبت بدهیم. مثلاً ممکن است کالایی تحریم نباشد، اما محدودیت‌‏های نقل و انتقال وجه برای خرید کالا از آنسوی مرزها برای خریدار مشکلات بسیاری را پدید آورده و او را از خرید کالا منصرف کند.

جشنواره‌‌‏ی «طهران قدیم» و نمایشگاه صنایع دستی در باغ موزه‌‌‏ی قصر، شهریور ۱۳۹۴
 
دست‌‏بافت‌‏های عرضه شده در غرفه‌‏ی گلیم این نمایشگاه از کدام مناطق هستند؟
ایران بخاطر تنوع زیاد اقلیمی و آب و هوایی، از انواع مختلفی از بافته‌‏ها در مناطق مختلف برخوردار است. بافندگاه از شمال ایران گرفته تا جنوب دست‌‏بافت‌‏های متنوعی را ارائه می‌‏دهند. دست‌‏بافت‌‏های عشایری استان‌‏های فارس، لرستان و آذربایجان، غالب آثار ارائه شده در این غرفه را تشکیل می‌‏دهند.
جشنواره‌‏ی «طهران قدیم» و نمایشگاه صنایع دستی هر روز از ساعت ۱۷ الی ۲۳:۳۰، در باغ موزه‌‏ی قصر واقع در انتهای خیابان مطهری میزبان علاقه‌‏مندان است.
جشنواره‌‌‏ی «طهران قدیم» و نمایشگاه صنایع دستی در باغ موزه‌‌‏ی قصر، شهریور ۱۳۹۴

جشنواره‌‌‏ی «طهران قدیم» و نمایشگاه صنایع دستی در باغ موزه‌‌‏ی قصر، شهریور ۱۳۹۴
برگرفته از
طهران قدیم
لینک کوتاه

دیدگاه