رئیس‌جمهور چین تنها صفحه قانونی فیس‌بوک در چین را دارد

نویسنده:

۱۱:۴۳:۱۳

این صفحه برای بیان هدف سفر تاریخی رهبر چین به ایالات‌متحده ساخته شده و «Xi US Visit» نام دارد. از زمان ساخت این صفحه، بیش از ششصد هزار لایک در هفته در این صفحه ثبت می‌شود. ظاهراً اپراتورهای این صفحه بدون هیچ اتلاف وقتی اقدام به چاپ و نشر مطالب می‌کنند. این پست‌ها فاقد جذابیت است و جای تعجب دارد که چنین پست‌هایی مربوط به فیس‌بوک است. صفحه شی به‌رغم عمر کوتاهش به طرز قابل‌ملاحظه‌ای پر از عکس‌ها، فیلم‌ها و دیگر به‌روز‌رسانی‌ها شده است. متأسفانه هیچ کسی از چین نمی‌تواند این صفحه را ببیند.

چین، کشوری که به جمعیت بیش از ۱٫۳ میلیارد نفری خود می‌بالد و حدود ۶۰۰ میلیون نفر از این جمعیت به اینترنت دسترسی دارند، ۶ سال پیش در سال ۲۰۰۹ پس از وقوع یک سری شورش در شین جیانگ دسترسی به فیس‌بوک را ممنوع کرد و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها این ممنوعیت را بردارد. با این حال، به نظر می‌رسد که بنیان‌گذار فیس‌بوک، مارک زوکربرگ از ملاقات با شی هیجان‌زده بود؛ زیرا این ملاقات را در صفحه فیس‌بوک خود مستند کرده بود. زوکربرگ در بخش توضیحات یک عکس می‌گوید: این عکس بخشی از سفر رسمی رئیس‌جمهور شی به ایالات‌متحده است و شما می‌توانید خبر‌های جدید مربوط به سفر وی را در صفحه فیس‌بوکش با نام Xi’s US Visit دنبال کنید. همچنین زوکربرگ در یک یادداشت شخصی می‌گوید: «این اولین باری است که من با یک رهبر جهانی به یک زبان خارجی صحبت کردم. من این رویداد را نقطه عطفی در زندگی شخصی خود می‌دانم. باعث افتخار من است که با رئیس‌جمهور شی و دیگر رهبران ملاقات کردم».

سفر شی که تیتر مهم روزنامه‌ها و مجلات در ایالات‌متحده و در کشور چین شده است، زمانی اتفاق افتاده که تنش بین دو کشور بالا است، به خصوص هنگامی که این تنش‌ها مربوط به مسائل فناوری باشد. مدت‌هاست که کشور چین به خاطر حملات سایبری و جاسوسی علیه ایالات‌متحده متهم شده و گفته شده که باراک اوباما و شی، به دنبال ایجاد موافقت‌نامه‌ای برای ایجاد صلح سایبری هستند؛ بنابراین از صفحه فیس‌بوک شی لذت ببرید. فقط انتظار نداشته باشید که بتوانید این صفحه را با دوستان خود در چین به اشتراک بگذارید.

 

برگرفته از
صفحه قانونی فیس‌بوک
لینک کوتاه