با خواص شگفت‌انگیز گردو آشنا شوید

نویسنده:

۰۲:۲۲:۵۷

یک‌چهارم فنجان گردو ۱۰۰ درصد نیاز روزانه بدن به اسیدهای چرب امگا ۳ را تأمین کرده و میزان زیادی مس، منگنز، مالیبدنم و بیوتین وارد بدن می‌کند. در ادامه به برخی از خواص شگفت‌انگیز گردو اشاره کرده‌ایم که باعث می‌شود هم زندگی بهتری داشته باشید و هم وزن خود را کاهش دهید.

۱. گردو به خواب کمک می‌کند
اگر کم می‌خوابید، جوان می‌میرید. اگر زیاد می‌خوابید، باز هم جوان می‌میرید. طبق یک تحقیق، گردو شما را از این وضعیت نجات می‌دهد. گردو حاوی ملاتونین است؛ ترکیبی که از طریق انتقال پیام‌هایی در مورد چرخه روشنی و تاریکی به بدن کار می‌کند. در واقع ما این چرخه را از طریق خوردن گردو ایجاد می‌کنیم؛ زیرا با مصرف گردو ملاتونین خون افزایش می‌یابد و باعث می‌شود خوابی راحت داشته باشیم.

۲. گردو به شما آرامش می‌دهد
گردو فشارخون را کاهش می‌دهد. طبق یک تحقیق، هم گردو هم روغن گردو فشارخون را کاهش می‌دهد و عکس‌العمل فشارخون به استرس را تحت کنترل می‌گیرد. گردو سرشار از فیبر، آنتی‌اکسیدان، اسیدهای چرب اشباع‌نشده و به ویژه نوعی اسید چرب امگا ۳ به نام ALA است. این‌ها مواد مغذی هستند که باعث می‌شود گردو خواص ضداسترس داشته باشد.

۳. گردو به فرایند یادآوری کمک می‌کند
طبق یک تحقیق، موش‌هایی که گردو نخورده بودند، دچار ضعف عملکردی در حافظه، یادگیری و کنترل‌های احساسی و فیزیکی شدند. علت؛ وجود ویتامین ای و فلاونوئیدهای موجود در گردو بود که به از بین رفتن مواد شیمیایی رادیکال‌های آزاد که باعث بروز زوال عقل می‌شوند، کمک می‌کرد.

۴. گردو با سرطان مقابله می‌کند
در یک تحقیق به مدت ۱۸ هفته به موش‌ها گردو دادند. تومورهای پروستات این موش‌ها در مقایسه با گروه کنترل بسیار کوچک‌تر بودند وبا سرعت کمتری رشد می‌کردند. طبق این تحقیق گردو رشد سرطان پروستات موش‌ها را ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش داد. میزان گردویی که به این موش‌ها می‌دادند معادل ۶۸ گرم گردو برای انسان‌ها بود.

۵. گردو به کنترل دیابت کمک می‌کند
چربی موجود در گردو احتمال ابتلا به مشکلات جدی مرتبط با دیابت نوع ۲ مانند بیماری‌های کلیوی را کاهش می‌دهد.

۶. گردو شما را لاغر می‌کند
تحقیقات نشان دادند افرادی که در رژیم غذایی خود از مغز میوه بیشتری بهره می‌برند، اندازه دور کمرشان بیشتر کاهش می‌یابد. بخشی از این موضوع به احساس سیری ناشی از مصرف گردو برمی‌گردد.

۷. گردو به سلامت قلب کمک می‌کند
گردو حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳ است که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

۸. گردو با بیماری‌ها مقابله می‌کند
آنتی‌اکسیدان‌ها به کنترل روند پیری کمک می‌کنند. خوشبختانه گردو حاوی چند آنتی‌اکسیدان کمیاب است.

۹. گردو در فرآیند تولیدمثل مؤثر است
طبق یک تحقیق، گردو بر روی سلامت باروری مردان تأثیر مثبت دارد.

 

برگرفته از
گردو
لینک کوتاه