سفارشی‌سازی ویندوز ۱۰ برای دولت چین

نویسنده:

۰۷:۰۰:۴۹

شرکت مایکروسافت قصد دارد از طریق سفارشی‌سازی ویندوز ۱۰ برای دولت چین، موقعیت خود را در چین مستحکم کند. این شرکت روز ۲۶ آذر از یک مشارکت انتفاعی خبر داد که طبق آن برای یک نسخه خاص از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ برای سازمان‌های دولتی چین مجوز صادر کرده، آن را مدیریت می‌کند و مورداستفاده قرار می‌دهد. این مشارکت که در پکن انجام شده، هنوز مورد تأیید قوه قضاییه این کشور قرار نگرفته؛ اما طبق گفته مایکروسافت، این ویندوز علاوه بر سازمان‌های دولتی، در شرکت‌های دولتی که در حوزه زیرساخت‌های مهم مانند انرژی، مخابرات و ترابری فعالیت می‌کنند، نیز به کار گرفته خواهد شد.

شرکت مایکروسافت با شرکتی به نام China Technology Group در این مشارکت همکاری خواهد داشت. دو شرکت مذکور قبلاً در ماه سپتامبر اعلام کرده بودند با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا به مایکروسافت در مستحکم کردن جایگاه خود در چین کمک شود. طی چند سال اخیر، شرکت آمریکایی مایکروسافت پیشرفت پیوسته‌ای در بازار پرسود چین داشته و با شرکت‌های چینی بزرگی مانند تن‌سنت، لنوو و شیائومی قرارداد بسته است؛ اما هنوز با افرادی که از نسخه‌های قاچاقی ویندوز استفاده می‌کنند، مشکل دارد. همچنین وجهه مایکروسافت به دلیل نگرانی‌های امنیتی کاربران چینی که ویندوز را به عنوان یک ابزار جاسوسی می‌بینند، لطمه خورده است.

اگر این مشارکت انتفاعی جدید مورد تأیید قرار بگیرد، دیدگاه دولت چین در مورد مایکروسافت را تغییر خواهد داد. در سال ۲۰۱۴، چند ماه پس از ممنوعیت استفاده از ویندوز ۸ توسط سازمان‌های رسمی، دولت چین یک کاوش ضدانحصار علیه مایکروسافت راه‌اندازی کرد. طی چند سال اخیر، دولت چین صدها میلیون هزینه کرده تا سیستم‌عامل مایکروسافت را کپی کند؛ اما مسئولان بر روی قیمت‌های پایین و پشتیبانی فنی بهتر تأکید داشتند، به ویژه پس از ممنوعیت ویندوز ایکس‌پی توسط مایکروسافت. دولت چین حتی تلاش کرد از طریق ارائه مشابه ویندوز ایکس‌پی که NeoKylin نام داشت، وابستگی به ویندوز را از بین ببرد.

شرکت C&M Technologies به عنوان تنها نماینده مجازی که به نسخه سفارشی ویندوز ۱۰ برای دولت چین پروانه صادر می‌کند، از درخواست‌های دولت در رابطه با بسته‌های الحاقی و به‌روزرسانی‌ها پشتیبانی خواهد کرد. همچنین این شرکت اطلاعات مربوط به نیازهای نسخه‌های بعدی ویندوز را جمع‌آوری خواهد کرد. بدین طریق، شرکت مایکروسافت نیز راهی برای مهار برخی از کاربران ویندوز ۱۰ در چین به دست می‌آورد و شانسی برای درآمدزایی بیشتر از محصولاتش خواهد داشت.
 

برگرفته از
ویندوز ۱۰
لینک کوتاه