فیلم جنایات آل سعود، به صدور حکم مرگ کارگردان سوری انجامید

نویسنده:

۰۳:۴۴:۳۸

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلم «پادشاه شن» ساخته «نجدت اسماعیل انزور»، کارگردان اهل سوریه که از 13 دسامبر در کشورهای سوریه و مصر اکران شده، خشم شاهزادگان عربستانی را برانگیخته است؛ بطوریکه امروز «شیخ عدنان عایض»، یکی از مفتی‌های عربستان حکم اعدام این کارگردان سوری را صادر کرد.

فیلم «پادشاه شن» به زندگی «عبدالعزیز آل سعود»، موسس حکومت آل سعود می‌پردازد و در آن به تفصیل سیاست‌های خشن این خاندان و سوءاستفاده از آیات قرآنی، قدرت‌طلبی و سلطه‌جویی در منطقه با همدستی رژیم جعلی اسرائیل را نمایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، «شیخ عایض» در توجیه این حکم غیرمنطقی با توصیف خاندان آل سعود به «گنجینه دین اسلام» گفت: سازنده فیلم «پادشاه شن» با حمله به این خاندان خون خود را مباح کرد.

مقامات این کشور، شکایت رسمی خود را از طریق یک شرکت حقوقی بریتانیایی دنبال می‌کنند. این در حالی است که نمایش این فیلم در خانه اپرای «قاهره» با استقبال خوب مردم همراه شد.

به گزارش شبکه «المنار» لبنان، «نجدت انزور» که پیش از اکران فیلم هم از سوی مقامات سعودی تهدید شده بود، در واکنش به این حکم گفت: از سیاست قتل و کشتاری که آل‌سعود همواره دنبال می‌کند، نمی‌ترسم. وی این فیلم را انتقام ریختن خون هزاران سوریه‌ای در دو سال گذشته عنوان کرد و گفت: سوریه هرگز قتل و کشتار سعودی‌ها در این کشور را با ترور و خشونت پاسخ نمی‌دهد و راه انسانی در پیش می‌گیرد.

انزور در ادامه با اشاره به نقش ویژه آل‌سعود در انتشار اندیشه سلفی در جهان و به ویژه سوریه گفت: طرح اصلی فیلمنامه از واقعیت امروز جهان و منطقه خاورمیانه گرفته شده است.

مراحل تولید فیلم به دلیل حساسیت موضوع و از ترس توقف ساخت آن، در سکوت کامل خبری انجام شد. تیم بازیگران فیلم متشکل از هنرمندان کشورهای ایتالیا، انگلیس، ترکیه، سوریه و لبنان است.

این کارگردان از طریق همان شرکت حقوقی بریتانیایی به شکایت مقامات سعودی پاسخ داد و توقف و اکران این فیلم را غیرقانونی دانست.

برگرفته از
King of the Sand
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه