احتمال جریمه ۵ میلیون دلاری اپل به دلیل کاهش سرعت آیفون 4S پس از آپدیت به iOS 9

نویسنده:

۰۱:۳۷:۳۱

 
بنا بر گزارش اپل‌اینسایدر، آقای خایم لرمن به همین دلیل به عنوان شاکی در دادگاه منطقه‌ای نیویورک دادخواستی را بر علیه اپل ثبت کرده و به شدت معتقد است اپل چنین رفتاری را با مشتریان آیفونهای قدیمی تر داشته است.
 
آقای لرمن دادخواستی را با امضا و حمایت ۱۰۰ نفر دیگر آماده کرده که خواهان غرامت ۵ میلیون دلاری به دلیل آسیب وارده از سوی اپل هستند و حتی ممکن است درخواست‌شان را به سه برابر هم افزایش دهند.
 
طبق این شکایت کلاس-اکشن، گروه شاکیان اپل را به استفاده از شیوه‌های تجارت فریبنده و تبلیغات غلط متهم کرده اند. به ویژه در این خصوص که شرکت را در زمینه آسیب رساندن به تجربه کاربری آیفون ۴اس پس از آپدیت به iOS9 مقصر می‌دانند.
 
این آپدیت به شکل معنا داری باعث کاهش سرعت آیفونها می‌شود و کارکرد عادی دستگاه را با مشکل مواجه می‌سازد. و چنین وضعیتی شاکیان را در موقعیت بغرنجی قرار می‌دهد: اینکه از دستگاه کند و پر از باگشان استفاده کنند و با اختلال در زندگی روزمره کنار آمده و یا اینکه صدها دلار برای خرید موبایل جدید هزینه نمایند. اپل صراحتا هنگام معرفی iOS9 اعلام کرد که این سیستم عامل با آیفون های 4S و جدیدتر سازگار بوده و از آنها پشتیبانی می‌کند. اما مثل اینکه فراموش کرده بگوید نسخه جدید سیستم عامل ممکن است صاحبان iPhone 4S را با مشکلات و دردسرهایی در زمینه کارایی ابزارشان روبرو کند.
 
مشکلاتی که به طور ویژه در دادخواست روی آنها تاکید شده عبارتند از «ایرادات کارایی در تمام اعمال و وظایف آیفون، شامل عملکردهای اصلی همچون تماس، ایمیل، پیامک، دفترچه تلفن و غیره» و همچنین «فقل کردن و فریز شدن  موبایل» پس از انجام آپدیت رخ می دهند.
 
این دادخواست همچنین اپل را شدیدا مورد حمله قرار داده، زیرا به کاربران اجازه نمی دهد iOS 9 را کنار گذاشته و به نسخه ای مناسبتر از این سیستم عامل برگردند که کارایی بهتری روی آیفون آنها دارد.
 
در خصوص تبلیغات دروغین هم در این دادخواست  اشاره شده که اپل در وبسایت خود در خصوص کارآیی نسخه جدید سیسم‌عامل از عبارات غلط اندازی چون «کارآیی سریعتر، بهبود امنیت، به روز رسانی آسان و عمر باتری بیشتر» بهره برده است. در صورتی که با نصب iOs 9 روی آیفون 4S این دستگاه بسیار کندتر خواهد شد.
 
قاضی استرلینگ جانسون جی‌آر. ریاست این پرونده در دادگستری نیویورک را بر عهده دارد. اما هنوز در خصوص تصمیات و تحقیقات وی اطلاعی در دست نیست.
 

 

برگرفته از
جریمه
لینک کوتاه

دیدگاه