به هنگام استفاده از لنزهای رنگی، این نکات را در نظر بگیرید

نویسنده:

۰۲:۵۳:۵۳

از متخصصین سؤال کردیم چگونه می‌توان بدون آسیب به چشم‌ها از لنزهای رنگی بهره برد. در ادامه چند نکته در این رابطه آورده شده است.

به یک متخصص مراجعه کنید
مشکل واقعی در زمینه لنزهای رنگی زمانی شروع می‌شود که به افراد غیرمتخصص مراجعه می‌کنید. شما باید لنز رنگی را پس از مشورت با یک چشم‌پزشک خریداری کنید. حتی اگر لنزهای درمانی ندارید، بایستی به چشم‌پزشک مراجعه کنید.

اگر از لنزی استفاده کنید که بیش‌ازاندازه تنگ باشد یا خمیدگی آن بیش‌ازاندازه کوتاه باشد، ممکن است به چشم‌ها بچسبد و آن‌ها را بالا نگه دارد. در نتیجه به مرور زمان باعث بروز ساییدگی یا تحریک چشم‌ها می‌شود. در نهایت چشم‌ها دچار عفونت می‌شوند.

از لنزهای شرکت‌های معتبر و مشهور استفاده کنید
اگرچه امروزه می‌توان لنزهای رنگی را نیز به صورت آنلاین سفارش داد یا از فروشگاه‌ها خریداری کرد؛ اما نمی‌توان به لنزهایی که به تجویز نسخه نیاز ندارند، اعتماد کرد. اگر به توصیه چشم‌پزشک لنز رنگی خریداری کنید، مشکلی پیش نمی‌آید.

مشکلی که برندهای متفرقه دارند، این است که این لنزها تک‌سایز هستند. این در حالی است که قرنیه افراد مختلف متفاوت است. همان‌طور که پاها به کفشی با اندازه مناسب نیاز دارند، کره چشم نیز به لنزی نیاز دارد که اندازه آن مناسب باشد. اگر لنزهایی استفاده کنید که اندازه چشمتان نیستند، احتمال ابتلا به تحریک، عفونت و حتی کوری افزایش می‌یابد.

خوشبختانه برندهای معروف نیز لنزهای رنگی تولید می‌کنند و شما می‌توانید با خیال راحت از لنزهای این برندها استفاده کنید.

به خوبی از لنزها نگهداری کنید
لنزهای رنگی نیز همانند لنزهای درمانی به مراقبت دقیق نیاز دارند. با توجه به برچسب روی جعبه لنزها، بایستی آن‌ها را پس از گذشت مدت مشخصی کنار بگذارید و لنزهای جدیدی بخرید. همچنین نباید لنزها را با دست‌های کثیف یا محلولی غیر از محلول استریل تمیز کنید.

خبر خوب این است که اگر این نکات را رعایت کنید، به راحتی و با خیال آسوده می‌توانید از لنزهای رنگی بهره ببرید و هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.
 

برگرفته از
لنزهای رنگی
لینک کوتاه