چگونه ناخن‌ها را تقویت کنیم؟

نویسنده:

۱۲:۴۵:۱۶

ناخن‌ها از چندین لایه پروتئین به نام کراتین تشکیل شده‌اند. ناخن‌های سالم صاف هستند و هیچ فرورفتگی یا شیاری ندارند. علاوه بر این، ناخن‌های سالم رنگ یکدستی دارند، منسجم و بدون لک یا تغییر رنگ هستند.

ناخن‌های ضعیف به راحتی می‌شکنند و سریع رشد نمی‌کنند. همچنین ناخن‌های ضعیف ممکن است زردرنگ و بی‌رنگ باشند. این مشکل معمولاً در اثر بی‌توجهی و عدم نگهداری مناسب از ناخن‌ها ایجاد می‌شود. اگر ناخن‌ها مدت طولانی در معرض آب یا مواد شیمیایی مانند شوینده‌ها و لاک ناخن قرار گیرند، ضعیف و شکننده می‌شوند.

در ادامه ۱۰ روش طبیعی برای تقویت ناخن‌ها آورده شده است.

۱. روغن‌زیتون
ناخن‌ها را با روغن‌زیتون ولرم ماساژ دهید. ۱۵ دقیقه منتظر بمانید و بعد با آب بشویید. روزانه ۲ الی ۳ بار این کار را انجام دهید.

۲. چای سبز
یک فنجان چای سبز دم کنید و منتظر بمانید تا خنک شود. ناخن‌ها را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه و ۲ بار در هفته داخل این چای بگذارید.

۳. روغن درخت چای
چند قطره روغن درخت چای را داخل آب ولرم بریزید. سپس ناخن‌ها را به مدت ۳ دقیقه و چند بار در هفته در این ترکیب قرار دهید.

۴. روغن کتان
قبل از خواب، کمی روغن کتان روی ناخن‌ها بمالید و به آرامی ماساژ دهید. در طول شب دستکش بپوشید تا رطوبت ناخن‌ها حفظ شود.

۵. روغن ویتامین ای
یک کپسول ویتامین ای را بشکنید تا روغنش خارج شود. سپس این روغن را روی ناخن‌ها بمالید و چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید. این کار را هر روز قبل از خواب انجام دهید.

۶. سرکه سیب
به میزان یکسان سرکه سیب خالص و آب را داخل کاسه‌ای بریزید. سپس ناخن‌ها را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه داخل این ترکیب قرار دهید. این کار یک بار در هفته تکرار کنید.

۷. ماساژ
با استفاده از لوسیون مرطوب‌کننده موردنظر خود مانند روغن بادام یا روغن نارگیل، ناخن‌ها را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه ماساژ دهید. سپس دستکش نخی بپوشید و بخوابید. صبح روز بعد ناخن‌ها را با آب ولرم بشویید. این کار را هر روز به مدت چند هفته ادامه دهید.

۸. بیوتین
مواد غذایی سرشار از بیوتین مانند ماهی سالمون، ذرت، هویج، زرده تخم‌مرغ، غلات غنی‌شده، دانه سویا، عدس، بادام‌زمینی، سیب‌زمینی شیرین و بادام درختی مصرف کنید.
۹. پروتئین
مواد غذایی سرشار از پروتئین مصرف کنید. مرغ، تخم‌مرغ، گوشت کم‌چرب، لبنیات کم‌چرب، مغز میوه، غذاهای دریایی، دانه‌های سویا و لوبیا منابع خوبی از پروتئین محسوب می‌شوند.
 

برگرفته از
ناخن‌ها
لینک کوتاه