سینماگران در تدارک حضور؛ صدای پای جشنواره می‌آید

نویسنده:

۱۰:۴۹:۳۹


این روزها اگر گذری داشته باشیم به استودیوها و لابراتوارهای سینمایی، ترافیک آماده شدن فیلم ها و رساندن به موقع برای نمایش در فستیوال بزرگ فیلم فجر را به عینه می توانیم ببینیم.
همانطور که کارشناسان هم پیش از این پیش بینی کرده بودند امسال یکی از سالهایی است که فیلمسازان بزرگی در این رقابت بزرگ شرکت دارند، از داریوش مهرجویی و مسعود کیمیایی فیلمسازان نسل اول گرفته تا کیومرث پوراحمد، محمد مهدی عسگرپور، فریدون جیرانی، رضا میرکریمی، علیرضا امینی، مهدی رحمانی و انبوهی فیلمسازان فیلم اول در این گردهمایی حضور دارند. البته هنوز از طرف دفتر جشنواره فهرست نهایی فیلم های بخش مسابقه اعلام نشده است با تعدادی از کارگردانان مطرح گفت و گو کردیم تا پیش بینی آنها را از حضور در این رقابت بدانیم.
محمد مهدی عسگر پور: آرزوی روزهای خوب را برای سینمای ایران در جشنواره فجر دارم
یکی از فیلم هایی که به نظر می رسد در جشنواره با استقبال مخاطب مواجه ‌شود فیلم «مهمان داریم» محمد مهدی عسگر پور است. نسخه نهایی این فیلم تحویل دبیرخانه و هیأت انتخاب شده و این کارگردان این روزها کمتر استرس رساندن فیلمش در موعد مقرر به جشنواره را دارد. تدوین «مهمان داریم» را محمدرضا معینی انجام داده و ساخت موسیقی آن با علیرضا کهن دیری بوده.
مدیر عامل خانه سینما از استقبال در خصوص فیلمش به خبرنگار «بانی فیلم» می گوید: اصلاً تصور خاصی ندارم. فیلمی بود که باید می ساختم و ساختم، اما هر چه هست آرزوی موفقیت برای سینمای ایران دارم. ٣-٤ سال گذشته دوران سختی بر سینمای ایران حاکم بود. امیدوارم در جشنواره روزهای خوبی برای سینمای ایران شاهد باشیم و دوباره طعم جدیدی بچشیم و خصومت ها به آشتی تبدیل شود. فیلم جدید عسگرپور محصول حوزه هنری و به تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی که پرویز پرستویی، آهو خردمند، سهیلا گلستانی و بهروز شعیبی در آن بازی دارند. خلاصه داستان این فیلم درباره خبر آمدن یک مهمان، کارهایی که خیلی وقت است زمین مانده، دلشوره یک پذیرایی و زنگ در که به صدا می آید… است. عوامل این فیلم عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: محمد آلادپوش،طراح صحنه و لباس: کیوان مقدم و صدابردار ساسان نخعی.
کیومرث پور احمد: برایم مهم است که فیلمم در جشنواره باشد 
کیومرث پور احمد کارگردان فیلم «٥٠ قدم آخر» می گوید: در حال حاضر مراحل فنی این فیلم کامل نشده، اما ما نسخه ای قابل تشخیص و دیدن را برای هیأت بازبینی ارسال کردیم تا ببینند و مورد قضاوت قرار دهند. «٥٠ قدم آخر» را واروژ کریم مسیحی تدوین می‌کند. و فردین خلعتبری موسیقی آن را می سازد. گویا کارویژوال افکت این فیلم از مدتها پیش توسط بهنام خاکسار شروع شده و طی ٢-٣ روز آینده به پایان می رسد با نسخه نهایی تدوین، این فیلم به مرحله صداگذاری و آهنگسازی می رسد.
کارگردان فیلم «اتوبوس شب» به «بانی فیلم» گفت: تمام سعی مان این است که نسخه نهایی فیلم را هر چه زودتر و به موقع تحویل دفتر جشنواره بدهیم، اما از آنجایی که «٥٠ قدم آخر» کار سنگینی است مراحل آماده شدن آن وقت می برد. این فیلم ١٣٠ دقیقه است در نتیجه نمی خواهم مراحل فنی آن را با عجله پشت سر بگذاریم. علاوه بر این مراحل اتالوناژ هم باید با نظارت آقای جعفریان به موازات هم انجام گیرد. تا یک ماه آینده فیلم مراحل نهایی را به طور کامل سپری خواهد کرد.
وی در خصوص ساختار این فیلم گفت: «٥٠ قدم آخر» برای خودم تجربه جالبی بود چرا که همکاری دوباره با حسین جعفریان و کشف نوع دیگر بازیگری بابک حمیدیان و یا همکاری با طناز طباطبایی و احسان بیگلری. همه و همه خوب بود. اما نمی دانم مخاطب چه استقبالی از این فیلم خواهد کرد.
وی در خصوص قرار گرفتن فیلمش در بخش مسابقه گفت: این بستگی به هیأت انتخاب دارد، من فیلمم را به دفتر جشنواره تحویل می دهم، قطعاً نظرشان اهمیت دارد.. اما آنچه برای من مهم است حضور این فیلم در جشنواره است چون می خواهم بازخورد مخاطب و هیأت داوران و انتخاب و همچنین دوستان فیلمسازم را راجع به آن بدانم. او در ادامه افزود: «٥٠ قدم آخر» فیلم متفاوتی است و نمی توانم راجع به آن هیچ حدسی بزنم. در فیلم پور احمد، بابک احمدیان،طناز طباطبایی و سلمان فرخنده بازی دارند.
این فیلم سینمایی سرگذشت واقعی یکی از نیروهای اطلاعات عملیات لشگر زرهی ٨ نجف اشرف در عملیات والفجر ٤ را نمایش می دهد. «٥٠ قدم آخر» داستان خاطرات یک رزمنده نجف آبادی است که برای شناسایی به یک منطقه مین گذاری شده در خاک عراق می رود و ١٧ روز تمام با پایی زخمی انتظار می کشد تا بالاخره به کمکش می آیند ولی…
سعید سهیلی: حدس می زنم «کلاشینکف» در بخش مسابقه قرار می گیرد
فیلم سعید سهیلی این روزها مرحله راف کات را سپری می‌کند. تدوین «کلاشینکف» توسط سپیده عبدالوهاب به پایان رسیده و این روزها فیلم جدید سهیلی را محمد موسوی نژاد صداگذاری می‌کند. ضمن اینکه ناصر چشم آذر مسؤول ساخت موسیقی این فیلم است.
اما کارگردان فیلم جنجالی «گشت ارشاد» در خصوص اینکه چه نسخه ای از فیلمش را به دفتر جشنواره تحویل داده به خبرنگار «بانی فیلم» گفت: فقط نسخه تدوین شده را برای باز بینی به دفتر جشنواره ارسال کردیم. به محض آماده شدن فیلم، آن را تحویل دبیرخانه خواهیم داد. فکر می کنم تا ١٥ روز آینده نسخه نهایی «کلاشینکف» آماده می‌شود.
سهیلی در خصوص اینکه فکر می‌کند فیلمش در بخش مسابقه قرار می گیرد یا خیر هم گفت: حدس من این است که «کلاشینکف» در بخش مسابقه باشد به نظر من تماشاگر نه تنها از دیدن این فیلم ناراضی نمی شود، بلکه لذت هم خواهد برد. بازیگران «کلاشینکف» عبارتند از: فرهاد اصلانی، رضا عطاران، ساعد سهیلی، شقایق فراهانی، شهرام حقیقت دوست، اندیشه فولادوند و جمشید هاشم پور.
در این فیلم مدیر فیلمبرداری: فرشاد محمدی، صدابردار: بهروز معاونیان، طراح صحنه و لباس: بابک کریمی و طراح گریم محسن دارسنج با سعید سهیلی همکاری می‌کنند.
مهدی رحمانی: «برف» را نسبت به دیگر فیلم هایم بیشتر دوست دارم
اما مهدی رحمانی سال گذشته فیلمبرداری فیلم «برف» را به پایان رسانده و برای صحنه فینال کارش نزدیک به یک ماه منتظر بارش «برف» بوده تا کارش را توانسته مطابق با صحنه دلخواهش، به پایان برساند نسخه کامل «برف» را به دفتر جشنواره تحویل داد.
رحمانی به خبرنگار «بانی فیلم» می گوید: تدوین فیلم «برف» با حسن حسن دوست، موسیقی را بابک میرزا خانی، و صداگذاری این کار را امیر حسین قاسمی انجام داده اند. فیلم با اینکه کلیه مراحل فنی را به پایان رسانده، اما روزهای آخر تصحیح و نور را سپری می‌کند. فکر می کنم تا آخر این هفته این مرحله را هم به پایان می رسانیم و نسخه کامل و نهایی را هفته آینده به دبیر خانه جشنواره تحویل می دهیم. رحمانی در همین حال می گوید: فیلم «برف» را نسبت به فیلم های دیگرم بیشتر دوست دارم با وسواس زیاد کار را با گروه ساختم و وقت زیادی هم رویش گذاشتیم. اینکه چه اتفاقی برای این فیلم در جشنواره می افتد را نمی دانم، امیدوارم هیأت انتخاب از فیلمم خوششان بیاید. در فیلم «برف» رویا تیموریان، افشین هاشمی، محمدرضا غفاری، مینا ساداتی، شیرین یزدان بخش، آناهیتا افشار، رابعه مدنی و میلاد کی مرام بازی دارند. فیلم جدید مهدی رحمانی شرح حال یک روز زندگی یک خانواده شهری است که درگیر برپایی مراسم خواستگاری دخترشان هستند.
برخی عوامل این فیلم عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: امین جعفری، نویسنده حسین مهکام، طراح گریم: مهرداد میرکیانی، صدابردار: یدا… نجفی.
فرزاد موتمن: حس مثبتی به «سایه روشن» دارم
کارگردان فیلم « شب های روشن» از نهایی شدن مراحل فنی فیلمش طی هفته جاری خبر می دهد و می گوید: فیلم با تدوین اولیه تحویل دفتر جشنواره شد و فیلمبرداری چند روز قبل به پایان رسید.
فرزاد موتمن به «بانی فیلم» توضیح داد: خانم ژیلا اپیکچی تدوین «سایه روشن» را همین روزها به پایان می رساند، صداگذاری کار با ایرج شهزادی و ساخت موسیقی فیلم را هم رسول پور سنگری بر عهده دارد.
وی همچنین در مورد حال و هوای فیلمش می گوید: معمولاً راجع به فیلمم حرفی نمی زنم، اما حس مثبتی نسبت به «سایه روشن» دارم، امیدوارم هیأت انتخاب این فیلم را دوست داشته باشند.
او ادامه می دهد: این امیدواری را دارم تا هفته جاری کلیه مراحل فنی فیلم به پایان برسد. «سایه روشن» تریلری عاشقانه است. این فیلم با چهار کاراکتر در یک خانه می گذرد و روایت غیر خطی دارد، محمد رضا فروتن و شقایق فراهانی از بازیگران این فیلم هستند. عوامل این فیلم عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: پیمان شادمان فر، صدابردار: رضا تهرانی و تهیه کننده: جمال ساداتیان.
منبع: بانی فیلم 

برگرفته از
جشنواره فیلم فجر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه