افزودن درخشش آفتابی به عکس ها در فتوشاپ

نویسنده:

۱۰:۴۹:۵۲


یکی از توصیه های همیشگی عکاسان قدیمی این است که رو به آفتاب عکاسی نکنید. . قرار دادن منبع نوری در پشت سر سوژه و مقابل خودتان موجب می شود که به سختی بتوانید به نوردهی کاملی برای پوشش تمامی نواحی عکس دست یابید. اما فتوشاپ می تواند این جلوه ها را با ترکیبی از تکنیک های ساده ایجاد نماید.

1) پنجره Lens Flare را باز کنید


عکس را باز کنید و پنجره Lens Flare را از طریق Filter>Render>Lens Flare باز کنید. در این جا می توانید محل قرارگیری منبع نوری را تغییر دهید، قدرت درخشش را کم یا زیاد کنید و نوع لنز را هم انتخاب نمایید.

2) تعیین موقعیت


موس تان را روی نقاط مختلف در پنجره display کلیک کنید. با این کار منبع نوری به مکان های مختلف حرکت می کند . نقاط مختلف را آزمایش کنید تا به نقطه ای مناسب دست یابید که عکس تان را طبیعی جلوه دهد. در این عکس شما سعی در تقلید نورهای خورشید دارید پس بهتر است نور را از میان درختان به پایین بتابانید.

3) تنظیم قدرت نور


لغزنده Brightness را حرکت دهید تا قدرت نور منبع نوری را تغییر دهید. با کشیدن لغزنده به سمت راست نور بسیار روشن خواهد شد. با کشیدن لغزنده به سمت چپ هم از مقدار نور کاسته خواهد شد. سعی کنید مقدار روشنایی را بین 80-100% قرار دهید.

4) انتخاب نوع روشنایی


لنزهای مختلف حلقه نوری متفاوتی ایجاد می کنند که با عنوان Flare شناخته می شود و ما از آن بعنوان درخشش یاد می کنیم. با انتخاب انواع متفاوت لنزها ، خواهید دید که آن ها چه اثری روی نوع درخشش می گذارند. برای اینکه ، این عکس جذاب تر به نظر بیاید ، یک لنز 50-300 میلی متری را انتخاب نمایید.

5) تیره‌تر کردن پیش زمینه


اکنون که با موفقیت یک درخشش به تصویرتان افزوده اید ، برای طبیعی تر شدن این جلوه باید نواحی موجود در پیش زمینه عکس را تیره تر کنید. ابزار Burn را از نوار منو در سمت چپ انتخاب نمایید و مقدار Exposure را به 20% تغییر دهید. گزینه Midtones را برگزینید و اندازه قلم مو را به 170 پیکسل تنظیم کنید. حال از این ابزار برای تیره تر کردن تنه درخت ها و نواحی دیگری که در پیش زمینه هستند ، استفاده نمایید.

6) روشن‌تر کردن ساختمان‌ها


در نهایت ، برای اینکه تقلید صحیحی از تابش آفتاب روی ساختمان ها و چمن ها پشت درخت ها داشته باشید ، باید این نواحی را روشن تر کنید. ابزار Dodge را انتخاب کنید و میزان Exposure را به 20% تنظیم کنید. گزینه Highlights را انتخاب کنید و اندازه قلم موی تان را هم به 170 پیکسل تنظیم نمایید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه