شامپانزه کوتوله‌ای که آتش روشن می‌کند و غذا می‌پزد!

نویسنده:

۱۱:۵۶:۴۶

در ادامه با کانزی ۳۵ ساله، یک شامپانزه کوتوله شگفت‌انگیز که می‌تواند آتش روشن کند و غذا بپزد، آشنا خواهید شد.

180025-footofan_com

نخستی‌ها یکی از راسته‌های پستانداران‌ هستند که تحقیقات زیادی در مورد آن‌ها صورت گرفته است. کانزی (Kanzi) یک شامپانزه کوتوله یا بونوبوی نر است که به دلیل توسعه مهارت‌های زبانی و دیگر مهارت‌های زندگی مشهور است. تماشای این شامپانزه در حال روشن کردن آتش و طبخ غذا و برقراری ارتباط با دیگران، بسیار شگفت‌انگیز است.

طبق گفته مربی کانزی، کانزی کاملاً نسبت به یادگیری روشن کردن آتش مشتاق بود. زمانی که او ۵ سالش بود تکه‌های کوچک چوب را جمع می‌کرد و در حالی که فیلم تماشا می‌کرد، مشغول آتش روشن کردن می‌شد.

180026-footofan_com

املت غذای مورد علاقه کانزی است. او عاشق درست کردن املت و خوردن آن است.

اگرچه کانزی هنوز در آتش روشن کردن مهارت زیادی ندارد؛ اما می‌داند که برای محافظت در برابر آتش، باید کمی دورتر از آتش بایستد. طبق گفته محققان، کانزی تحت فشار‌های محیطی برای گرم کردن خود نیست؛ چرا که یک رختخواب گرم دارد که شب‌ها در آنجا می‌خوابد. بنابراین کانزی برخلاف انسان‌های اولیه، نیازی به روشن کردن آتش ندارد.

به غیر از مهارت‌های آشپزی، کانزی می‌تواند از سنگ چاقو بسازد و حتی پَک-من بازی کند.

کانزی از طریق لکسیگرام (علامتی که نشان‌دهنده یک کلمه است) که توسط محققان و برای مادرخوانده کانزی طراحی شده بود، نسبت به یادگیری و بیان احساساتش علاقه نشان داده است. این لکسیگرام نزدیک به ۴۰۰ علامت دارد. همچنین کانزی از طریق ترکیب علامت‌ها مجموعه لغات مختص خود را ساخته و نظر دیگران را درک می‌کند.

طبق گفته محققان، این شامپانزه ۳۵ ساله یک مجموعه لغت دارد که می‌تواند با کمک آن در مکالمات ساده انسان‌ها شرکت کند. در حال حاضر وی با استفاده از لکسیگرام می‌تواند حداقل ۵۰۰ کلمه بیان کند و نزدیک به ۳۰۰۰ کلمه را بفهمد. در تصویر پایین، کانزی و خواهرش را می‌بینید که با مربی خود در حال تعامل هستند.

 180037-footofan_com 180036-footofan_com 180035-footofan_com 180034-footofan_com 180033-footofan_com 180032-footofan_com 180031-footofan_com 180030-footofan_com 180029-footofan_com 180028-footofan_com 180027-footofan_com

برگرفته از
لینک کوتاه

دیدگاه