برهوت‌های هسته‌ای: نگاهی به درون منطقه ممنوعه چرنوبیلعکس

برهوت‌های هسته‌ای: نگاهی به درون منطقه ممنوعه چرنوبیل

فاجعه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ به وقوع پیوست و ۴۵۰۰۰ نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرد. از آن زمان تاکنون عکاسی به نام دیوید مک ‌میلان ۲۱ بار به این منطقه ممنوعه رفته است تا سلطه طبیعت بر خانه‌ها و شهر متروک را به تصویر بکشد.

۱- کشتی به گل نشسته در رودخانه پریپیات، چرنوبیل، اکتبر ۱۹۹۸

چرنوبیل مرکز نگهداری و تعمیر کشتی‌ها بود. آن کشتی‌هایی که در زمان حادثه در بندرگاه قرار داشتند آلوده به مواد رادیواکتیو در نظر گرفته شدند و دیگر از آنها استفاده نشد.

۲- لابی، بیمارستان کودکان، اکتبر ۲۰۱۲

بیش از ۳۰ سال از رها کردن این محل توسط انسان‌ها گذشته و الان طبیعی است که گیاهان سلطه این بنا را به دست گیرند و به درون آن پیشروی کنند! این بیمارستان کودکان هم مانند خیلی از بناهای دیگر پریپیات هنوز هم در درون خود پرونده‌های بیماران و وسایل مربوط به بیمارستان را جای داده است.

۳- کلاس درس در روستا، آوریل ۱۹۹۵

کلاس درس با مدل‌های آناتومیک و نقشه جایی که زمانی اتحاد شوروی سوسیالیستی بود.

۴- کفپوش قرمز، راهروی مدرسه، اکتبر ۲۰۰۴

این راهروی طبقه دوم مدرسه در شرف فرو ریختن است و با فیلم‌هایی که از نوار در آمده اند کثیف و شلوغ‌تر شده و تکه سنگ‌های روی زمین هم کار را تکمیل کرده اند! این تکه سنگ‌ها مربوط به طبقه چهارم مدرسه است که سال پیش از آن به طور کامل فرو ریخت.

۵- زمین بسکتبال، اکتبر ۲۰۰۷

اولین بازدیدم از چرنوبیل و شهر پریپیات در سال ۱۹۹۴ بود، ۸ سال بعد از حادثه. حتی در آن زمان هم درختانی که در زمین بسکتبال رشد کرده بود ارتفاع بیشتری از سبد داشتند. در سال ۲۰۰۷ زمین توسط گیاهان پوشانده شده بود. امروزه درختان و گیاهان دیگر کاملا زمین را دربرگرفته اند و دارد تبدیل به جنگل می‌شود.

۶- ایستگاه راه آهن، روستای جانو، اکتبر ۱۹۹۶

جانو نزدیک‌ترین روستا به راکتور بود. این منطقه آنقدر آلود در نظر گرفته شده بود که همه آن ویران شد اما ایستگاه قطار آن بر جای ماند، همینطور قطارهایی که در زمان حادثه بر ریل بودند.

۷- پرتره لنین، مهد کودک، اکتبر ۱۹۹۷

تفکر و راه و روش پریپیات و دیگر مناطقی که انفجار در آنها اتفاق افتاد هنوز هم رنگ و بوی شوروی دارد. عکس لینی را می‌بینید که در اندازه‌ای بزرگ به دیوار تکیه داده است.

۸- زمین مهد کودک با دمپایی، اکتبر ۲۰۰۶

محتویات ساختمان‌های بسیاری در آخر همه نقش زمین شدند! این اتاق کمدهای یک مهد کودک است. سال پیش کمدها به دلیل نشت آب خراب شدند و محتویات آنها بر سر زمین ریخت.

۹- کافه کنار رودخانه، پریپیات اکتبر ۲۰۱۶

کافه کنار رودخانه پریپیات یکی از چندین اقامتگاهی بود که می‌شد در آنها ساکن شد. این شهر سابقا یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی در اتحاد شوروی سابق در نظر گرفته می‌شد.

۱۰- باشگاه قایق سواری پریپیات، اکتبر ۲۰۱۲

مانند ماشین و دیگر وسایل نقلیه، شهروندان پریپیات مجبور شدند قایق‌های خود را هم رها کنند و بروند.

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید