سوغات زمستان چیست؟

نویسنده:

۰۱:۴۸:۵۴

پاسخ کمی ناخوشایند است: بیماری سرماخوردگی و بیماری آنفولانزا

فصل سرما که می‌شود خیلی از مردم را در حال سرفه، عطسه و بالا کشیدن بینی خود می‌بینیم. اما اگر شما یا یکی از عزیزانتان این علائم را داشتید از کجا می‌توانید متوجه شوید که از آن آنفولانزاهای فاجعه‌بار گرفته‌اید یا فقط به یک سرماخوردگی بد مبتلا شده‌اید؟

پاسخ این سؤال و گفتن تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا کمی سخت است زیرا به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، این دو بیماری علائم مشابهی دارند. بیماری‌ سرماخوردگی و آنفولانزا ویروسی هستند اما ویروس آنها متفاوت است. تنها راهی که می‌توانید مطمئن شوید آنفولانزا گرفته‌اید این است که به مطب دکتر بروید، ویزیت بدهید و معاینه شوید تا ویروس آنفولانزا در شما تشخیص داده شود. با این حال، بیشتر مردمی که آنفولانزا گرفته‌اند لازم نیست معاینه شوند زیرا نتایج آزمایش معمولاً فرایند درمان را تغییری نمی‌دهد.

بهتر است بدانید برخی علائم هستند که در سرماخوردگی بیشتر رواج دارند تا در آنفولانزا. برعکس این قضیه نیز صادق است؛ یعنی برخی علائم در آنفولانزا بیشتر رایج است تا سرماخوردگی. عموماً علائم آنفولانزا شدیدتر و سخت‌تر از علائم سرماخوردگی است. چندین راه برای تشخیص سرماخوردگی از آنفولانزا وجود دارد:

  • علائم سرماخوردگی معمولاً به تدریج ظاهر می‌شوند اما علائم آنفولانزا ناگهانی است.
  • علائمی مانند عطسه، گرفتگی بینی و گلوی خشک بیشتر در سرماخوردگی شایع است تا آنفولانزا.
  • افراد مبتلا به آنفولانزا معمولاً تب می‌کنند اما آنهایی که سرما می‌خورند به ندرت تب می‌کنند.
  • آنفولانزا اغلب منجر به بدن‌درد و سردرد می‌شود که می‌تواند شدید هم باشد. اگر به سرماخوردگی مبتلا شوید، دردها معمولاً خفیف هستند.
  • آنفولانزا می‌تواند منجر به مشکلات توأمی مانند سینه‌پهلو (التهاب ریه) یا عفونت باکتریایی شود اما چنین مشکلاتی در سرماخوردگی نادر هستند.

چه سرما خورده باشید یا به بیماری آنفولانزا مبتلا شدید، فرقی نمی‌کند، زیرا هر دو بیماری به خودی خود از بین می‌روند و خوب می‌شوید. اما اگر دیدید علائم تغییر کرد یا بدتر شد، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

می‌توانید برای حفاظت از خود در برابر آنفولانزا، هر سال واکسن فصلی آنفولانزا بزنید. اما متأسفانه برای حفاظت در برابر سرماخوردگی معمولی هیچ واکسنی وجود ندارد.

شست‌وشوی مکرر دست‌ها می‌تواند از سرماخوردگی و آنفولانزا پیشگیری کند زیرا هر دو بیماری می‌توانند از شخصی به شخص دیگر از طریق تماس با سطوح آلوده منتقل شود. اگر بیمار شدید، چه آنفولانزا و چه سرماخوردگی، باید حتماً آب فراوان بنوشید و خوب استراحت کنید تا به بدن در بهبود و سلامت دوباره کمک کنید.

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه