گنج سال چهارم شورش علیه رومی‌ها

نویسنده:

۱۱:۰۵:۰۵

 
طی بررسی‌ها و حل و فصل سفال‌های ناشناخته پروژه حفاری‌ باستان شناسی اورشلیم که از اواخر دوره دوم معابد به دست آمده‌اند، جعبه‌ای نادر برای ذخیره کردن پول و گنج‌، پر از سکه در یکی از خانه های آن مکان یافت شد.
گنج در این جعبه سرامیکی  شامل 114 سکه برنز به قدمت سال چهارم شورش علیه رومی‌ها بر می‌گردد. شورش آن‌ها در 2000 سال پیش، منجر به تخریب معبد "Tisha B’Av" شد.
طبق گفته پابلو بتزر ((Pablo Betzer و ایل مارکو (Eyal Marco) مدیران حفاری به نمایندگی از آثار باستانی آن‌ منطقه، به نظر می‌رسد که این گنج چند ماه قبل از سقوط اورشلیم، به خاک سپرده شده باشد. با یک نگاه اجمالی این صندوق ما را با زندگی یهودیان در پایان شورش در حومه بیت المقدس آشنا می‌کند. بدیهی است کسی که این جعبه را در این‌جا دفن کرده است از نزدیک شدن پایان زندگی خود می‌ترسیده و اموال خود را مخفی کرده است، به این امید که شاید بعد از آرامش در منطقه آن را دوباره پیدا و جمع آوری نماید.
بر روی یک طرف تمام سکه‌ها جام و کتیبه و به زبان عبری درج شده است. در اطراف این کتیبه به زبان عبری "سال چهار" نوشته شده است، بدین معنی که، سال چهارم از شورش بزرگ یهودیان علیه رومی‌ها می‌باشد.
صندوق سکه در گوشه‌ای از اتاق در داخل یک فرو رفتگی در دیوار پنهان شده بود. دو اتاق دیگر و یک حیاط متعلق به همان ساختمان در طول دوره حفاری‌های باستان شناسی به دست آمده‌اند. ساختمان منزل در اولین قرن پیش از میلاد ساخته شده بود و هنگامی که  رومی‌ها در شورش بزرگ سرکوب شدند، نابود شد.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه