ناامن‌ترین و خطرناک‌ترین خطوط هوایی در دنیا

نویسنده:

۰۷:۵۷:۱۱

پرواز با این هواپیمایی‌ها قدغن!

وقتی به یک خط هوایی برچسب “ناامن” یا خطرناک می‌زنیم باید بدانیم که عوامل زیادی در انتخاب این برچسب دخیل هستند: تعداد سوانح و تصادفات، بازرسی‌های امنیتی، مراقبت و نگهداری از هواپیما و استفاده یا عدم استفاده از پرسنل شایسته و متبحر.

برخی از خطوط هوایی را با عنوان ناامن و خطرناک می‌شناسند و اجازه پرواز در اروپا را به آنها نمی‌دهند. ایالات متحده امریکا خطوط هوایی را بر حسب کشورهای مبدأ آنها و کمبود امکانات امنیتی آن کشور ممنوع کرده است. خطوط هوایی که در ایالات متحده امریکا و اروپا پرواز می‌کنند با تعداد سوانحی که داشتند رتبه‌بندی و امتیازدهی می‌شوند.

کشورهایی که خطوط هوایی ناامن دارند

امریکا خطوط هوایی را بر حسب کشور مبدأ ممنوع می‌کند. این ممنوعیت به دلیل انجام اقدامات ضعیف امنیتی قبل از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است. به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، در سال ۱۹۹۴، خطوط هوایی ۹ کشور از پرواز به امریکا ممنوع شده بودند زیرا این کشورها تکنسین‌های فنی کارآزموده و متبحر برای حفظ و نگهداری از هواپیما را نداشتند. از سال ۲۰۰۱، امریکا این فهرست را به ۲۲ کشور افزایش داد. با اینکه هنوز هم نگرانی‌هایی در مورد مشکلات فنی وجود دارد، اما دولت امریکا بر این باور است که احتمال حمله تروریستی از سوی این کشورها کم است یا اصلاً وجود ندارد.

خطوط هوایی خارجی ناامن

در اروپا، تعداد خطوط هوایی ممنوع از ۹۴ هواپیمایی در سال ۲۰۰۶ به ۲۳۳ هواپیمایی در سال ۲۰۰۹ افزایش پیدا کرده است. بر خلاف امریکا، اروپا خطوط هوایی خاصی را ممنوع کرده است. خطوط هوایی که خدمات فنی ضعیف برای نگهداری از هواپیما دارند و مشکلات امنیتی برای بازرسی مسافران و چمدان‌ها دارند نیز از پرواز به اروپا منع شده‌اند. ۵ خط هوایی که سوابق سوانح مرگباری داشته‌اند هواپیمایی‌های Turkish Airlines، Indian Airlines، Lufthansa، All Nippon Airways و Air France هستند. هواپیمایی Air China آماری ارائه نداده است و نمی‌تواند در رتبه‌بندی قرار گیرد.

ناامن‌ترین خطوط هوایی امریکا با بیشترین میزان سوانح

در امریکا، ده خط از بزرگترین خطوط هوایی توسط Daily Beast با تعداد سوانحشان رتبه‌بندی شدند. در میان این خطوط هوایی، هواپیمایی United بیشترین تصادفات را داشت. پس از آن، هواپیمایی‌های Northwest، Delta، Continental، Alaska، American، US Airways، Southwest، Jet Blue و AirTran بیشترین میزان سوانح را داشتند. به گفته Daily Beast، از میان ۲۲ خط هواپیمایی منطقه‌ای امریکا، هواپیمایی Midwest  و به دنبال آن Mesa، PSA، Air Wisconsin و Mesaba بالاترین تعداد رخدادهای هوایی را تجربه کردند.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه