کشف دو تندیس کاریاتید در شمال یونان

نویسنده:

۰۳:۴۲:۱۸

 
باستان شناسان دو تندیس خیره کننده کاریاتید (caryatid) برای نگه داشتن دریچه ورودی به بزرگ‌ترین آرامگاه باستانی که می‌توان در یونان یافت شود، را کشف کرده‌اند. دو فیگور زن با تونیک‌های آستین بلند که به حالت گارد که در ورودی آرامگاه مرموز و بزرگ الکساندر ایستاده‌اند، در نزدیکی "آمفیپولیس" (Amphipolis)  در منطقه مقدونیه، شمال یونان کشف شد.
بیانیه‌ای از وزارت فرهنگ می‌گوید "بازوی سمت چپ یکی از تندیس‌ها و دست راست از دیگری در یک حرکت نمادین برای منع ورود به مقبره بلند شده است." حدس و گمان بر این است که پایه‌ریزی و تزیینات آرامگاه، که به طول عمر اسکندر (356 -323 BC) باز می‌گردد، با گنجینه‌های همراه خود ممکن است دست نخورده باقی مانده باشد. از تخلیه مقبره‌های مقدونی (Macedonian) قبلی، مخازن شگفت‌انگیز جواهرات و مجسمه‌های طلا کشف شده است.
در حال حاضر شیری از سنگ مرمر با پنج متر ارتفاع، که در کنار جاده‌ای در اطراف ایستاده است؛ در اصل در بالای پشته‌ای 500 متری برای مراسم تشییع جنازه، توسط یک دیوار از سنگ مرمر احاطه شده بوده است.
به گفته مقامات دو مجسمه سنگی بی سر ابوالهول که در کنار درخروجی واقع شده‌اند، با خاک برداری زمین از دیوار ورودی دوم، کاریاتیدهای مرمری عالی را نشان دادند. عکس‌های منتشر شده نشان می‌دهد که مجسمه – که سنگ سردر را نگه می‌دارد- تا اواسط نیم تنه آشکار گردیده و مجسمه‌ها موهای مجعد خود را بر روی شانه‌های خود ریخته‌اند.
باستان شناسان از اواسط ماه آگوست در حال حفر محل می‌باشند، که "آنتونیس ساماراس" (Antonis Samaras) نخست وزیر یونان آن را به نام "کشف بسیار مهم" خطاب کرده است. این وزارت اعلام کرد که آشکار کردن و حفاری این منطقه نشان می‌دهد که در ورودی دوم با کاریاتیدها، سرنخی از این که، این محل یک اثر تاریخی مهمی است و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، به ما می‌دهد.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
caryatid
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه