پیانیست افسانه‌ای جز در ۷۵ سالگی درگذشت

نویسنده:

۰۳:۲۰:۵۵

 
"جو سمپل" (Joe Sample) نوازنده‌ای است که با تغییر موسیقی جز تلفیقی در دهه‌های 60 و 70 به شهرت رسیده بود؛ او هم‌چنین برای بیش از پنج دهه به آهنگسازی کیبورد مشغول بوده و با کسانی چون "ماروین گی" (Marvin Gaye)، "آنیتا بیکر" (Anita Baker)، "جونی میچل" (Joni Mitchell) و "کند هیت" (Canned Heat) همکاری می‌کرده است.
خانواده سمپل این خبر را در فیس بوک اعلام کردند، اما هیچ اشاره‌ای مبنی بر علت مرگ او نمی‌کنند. این پیانیست در سال گذشته به علت بیماری پنومونی پس از تحمل مسائل مربوط به سلامتی خود، از جمله حمله قلبی در سال‌های 1994 و 2009 در بیمارستان بستری شده بود. خانواده او در پست فیس‌بوک خود نوشته‌اند "همسر او "یولاندا" ((Yolanda و پسرش "نیکلاس" (Nicklas) از همه شما، طرفداران و دوستان خود، برای تمام حمایت‌ها و دعاهایی که در طول این زمان انجام دادید می‌خواهند تشکرکنند. لطفا بدانید که جو هوشیاری خود را داشته بود و بابت همه دعاهای خیر شما، نظرها، نامه‌ها و کارت‌هایتان بسیار سپاسگزار بود."
سمپل گروه "The Jazz Crusaders" را همراه با همکلاسی‌های خود، نوازنده ساکسیفون "ویلتون فلدر" (Wilton Felder)، درامر "استیکس هوپر" (Stix Hooper)، ترومبون "وین هندرسون" (Wayne Henderson) و سایر افراد دیگر، در اواسط دهه 50، در حالی که مشغول تحصیل در دانشگاه جنوبی تگزاس (Texas Southern University) بود، تشکیل داد. در سال 1961 گروه به جنوب کالیفرنیا نقل مکان کرد و اولین آلبوم خود را، به نام "صدای آزادی" (Freedom Sound) به ضبط درآوردند.
10 سال بعد گروه نام خود را پس از آزمایش با صداهای دیگر مانند فانک و R & B به "The Crusaders" تغییر داد. آن‌ها هم‌چنین یک نوازنده باس و گیتاریست به گروه اضافه کردند و سمپل شروع به نواختن کیبورد الکتریک کرد اما در نهایت در سال 1987 از یکدیگر جدا شدند. او به صورت انفرادی و با همکاری با سایرین 21 آلبوم ضبط کرد و از نمونه‌های همکاری او "Court & Spark" با جونی میچل و "Let's Get It On" با ماروین گی می‌باشد.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
Joe Sample
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه