سال ۱۶۶۶ و ساده شدن پوشاک آقایان تحت تاثیر کت ایرانی

نویسنده:

۱۲:۳۸:۱۹

 
باروک سبکی در هنرهای نقاشی، معماری، موسیقی و یا مجسمه‌سازی می‌باشد که از اواخر سده 16 در ایتالیا شروع می‌شود و تا اواخر سده 18 کل اروپا را تسخیر می‌کند. معماری این سبک نیز که از ایتالیا آغاز شده، بعدها بیشتر قسمت‌های اروپا را نیز در برمی‌گیرد. بنابراین به این دوران عصر باروک و به هنر آن، هنر باروک می‌گویند. در این زمان چارلز دوم (Charles II) در انگلستان حکومت می‌کرد. این فرد به علت تحول عظیمی که تحت تاثیر پوشاک ایرانیان، در پوشاک مردان اروپا به وجود آورد، در دنیای لباس فرد بسیار مهمی می‌باشد.
او تحت تاثیر کت ایرانی، کتی بلند که نامش را "وست" (vest) گذاشته بودند، طراحی می‌کند. امروزه منظور از وست، جلیقه است؛ اما در زمان چارلز دوم منظور کتی بلند بوده است. با تحولی که او ایجاد کرد، به یک باره لباس عجیب مردانه که به سبک دوره‌ی پیشین با انبوهی از ربان تزیین می‌شده است محو شد و جای آن را یک کت و شلوار ساده مردانه گرفت.
از سال 1666 لباس مردان به تدریج روند ساده‌تر شدن را تا عصر مدرن و امروزه پیش می‌گیرد. این اتفاق تحت تاثیر تفکراتی که توسط طبقه متوسط بازرگان در این دوره به وجود آورد، افتاد و تا اوایل عصر مدرن هم ادامه داشته است. این تفکرات پیش زمینه همان تفکرات ویکتوریایی بوده است و اشاره به کاربردی شدن لباس مردان و بیشتر در اجتماع بودن آنان دارد.

یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “سال ۱۶۶۶ و ساده شدن پوشاک آقایان تحت تاثیر کت ایرانی”