منسوجاتی که هند برای هلند ساخته بود!

نویسنده:

۰۳:۰۲:۳۳

 

"موزه پی بادی" (Peabody Essex Museum) اعلام کرد که به مجموعه‌ای منحصر به فرد از پارچه‌های نادر اوایل قرن هجدهم، ساخت کشور هند برای صادرات به هلند، دست‌یابی پیدا کرده است. این مجموعه با بیش از 100 قطعه، از جمله پارچه‌های "پلمپورز" palampores (نوعی پارچه که با تکنین قلم‌کاری مزین شده است)، چیت گلدار که با دست نقاشی کشیده شده (به عنوان پوشش تخت)، پلمپورز دوزی، و هم‌چنین نمونه‌های فوق العاده‌ای از لباس‌های هلندی، توسط یک مجموعه‌دار خصوصی به نام "A. Eecen-van Setten" در هلند بین سال‌های 1920 تا 1960 جمع‌آوری شده است. این مجموعه با دقت توسط نوه او، "Lieke Veldman-Planten" به نام مجموعه "Veldman-Eecen" در شرایط بسیار خوب برای بخش اعظمی از قرن گذشته حفظ و نگه داری شده است.
صادرات مجموعه هنر آسیایی PEM در جهان بسیار مشهور بوده، و در قرن 18 تولیدات پارچه، طراحی، و تجارت آن را به اروپا ارائه می‌داده‌اند. بین سال‌های 1650 و 1750، منسوجات پنبه در مقادیر زیاد توسط VOC (شرکت هند شرقی در هلند Dutch East India Company: ) از شرق هند به هلند وارد شده است.
پارچه‌های تزئین شده پنبه‌ای هندی با گل، شاخ و برگ و الگوهای موجی، معمولا با نام "chintz" (چیت گلدار) خوانده می‌شده است؛ این اسم به کلمه هندی آن، "chitra" به معنی "خال خال" و یا "گل پاشیدن، طرح پاشیدن" ارجاع داده می‌شود. chintzes هندی در سطح جهان برای دوام و رنگ‌های زیبای خود شهرت داشته و با ارزش تلقی می‌شده است؛ این چیزی بود که تولید کنندگان پارچه و لباس اروپایی تا اواسط قرن 18 قادر به ساخت آن نبودند.
این پارچه پر جنب و جوش به خصوص در هلند، جایی که آن‌ها تقریبا برای همه چیز( لباس، اثاثه یا لوازم داخلی، تخت و حتی رومیزی) از این پارچه استفاده می‌کردند، محبوب بوده است.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
Peabody Essex Museum
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه