عجایب اهرام مصر

نویسنده:

۱۲:۱۸:۰۴

اهرام ثلاثه مصر و مجسمه ابوالهول مجموعه‌ای شگفت‌آور را در کنار هم تشکیل می‌دهند و یکی از “عجایب هفت‌گانه دنیا” نامیده می‌شوند. این بناها که در فلات جیزه واقع شده در دوران پادشاهی مصر ساخته شده‌اند. برای تکمیل بنای اهرام، مصریان باستان از ترکیب پیچیده مهارت‌های فنی و محاسبات ریاضی پیشرفته استفاده کرده‌اند.

تاریخچه

بیش از ۵ هزار سال پیش، مردم چهارمین سلسله پادشاهی مصر تصمیم گرفتند به افتخار پادشاه خود (که فرعون نام داشت) مقبره عظیمی را بسازند که خانه ابدی او پس از مرگش باشد. سازه‌ای که هرم بزرگ نام دارد در جیزه واقع شده است. واژه فرعون در اصل به اهرام یا خانه بزرگ اشاره دارد. این واژه به تدریج مفهوم خود را به پادشاه تغییر داد. اهرام بسیار زیادی ساخته شدند اما امروز تنها سه هرم اصلی باقی مانده است که یکی از بزرگ‌ترین جذابیت‌های گردشگری دنیا به شمار می‌روند. اهرام کوچک‌تری در طی هزاران سال پس از آن ساخته شدند. باستان‌شناسان بر این باورند که اهرام بیشتری ساخته شده‌اند که در زیر شن‌های بیایان عمیقاً مدفون هستند. اولین هرم در سال ۲۷۸۰ قبل از میلاد مسیح بنا شد. معمار پادشاه جوزر، که معروف‌ترین فرعون آن دوران بود، آن را ایمهوتپ نامید.

چند نفر اهرام مصر را ساختند؟

باستان‌شناسان در مورد تعداد کارگران هنوز به توافق قطعی نرسیده‌اند اما آن طور که تخمین زده می‌شود حدود ۱۰۰ هزار مرد اهرام مصر را بنا کرده‌اند. بر طبق یادداشت‌های یکی از تاریخدانان یونانی به نام هرودیت که در قرن پنجم می‌زیست، کارگران هر سال سه ماه تمام وقت و به مدت بیست سال در ساخت اهرام عرق ریختند. البته، کارگران نیمه‌وقت هم گهگهاه در این پروژه عظیم به کار بسته می‌شدند.

چرا اهرام مصر ساخته شدند؟

هدف اصلی از ساخت اهرام حفظ جسد مومیایی‌شده فرعون برای ابد بوده است. در آن زمان، فرعون‌ها خدا محسوب می‌شدند و مصریان باستان آنها را مقدس می‌شمردند. متأسفانه، آنها در نیل به این هدف ناموفق بودند.

کدام یک از اهرام مشهورترند؟

سه هرم اصلی با نام‌های منکورع، خفو و خفرع شناخته می‌شوند. هرم منکورع به افتخار پادشاهی با همین نام که در دوران سلطنت مصر از سال ۲۴۹۰ تا ۲۴۷۲ قبل از میلاد مسیح حکومت می‌کرد ساخته شد. این بنا با استفاده از آهک، گرانیت قرمز و تابوت سنگ آهک شکل گرفت. هرم خفرع به افتخار پسر خفو به این نام خوانده شد. خفرع از سال ۲۵۲۰ تا ۲۴۹۴ قبل از میلاد مسیح بر مصریان فرمانروایی می‌کرد. این هرم شیبی با زاویه ۵۳ درجه دارد. هرم خفو به افتخار خفو، پادشاه مصر، در سال‌های ۲۵۸۹ تا ۲۵۶۶ قبل از میلاد مسیح ساخته شد. ارتفاع این هرم ۱۳۶ متر است.

اهرام مصر چطور ساخته شدند؟

هرم خفو به ۲٫۳ میلیون بلوک سنگی نیاز داشت که وزن هر کدام از آنها ۹ تن بود. کارگران با استفاده از ابزار مسی شامل اسکنه، دریل و اره این سنگ‌ها را شکل می‌دادند. گرانیت هم در ساخت دیواره‌های مقبره به کار رفت. هرم بزرگ در جیزه ۱۳۷ متر ارتفاع دارد.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه