قوی‌ترین پاسپورت دنیا متعلق به کدام کشور است؟

قدرت پاسپورت کشورتان بر اساس کشورهایی که می‌توانید بدون ویزا به آنها سفر کنید سنجیده می‌شود. که خود آن هم بستگی به عوامل سیاسی و اقتصادی دارد. اما قوی‌ترین پاسپورت دنیا متعلق به چه کشوری است؟

امسال، یعنی در سال ۲۰۱۸ امارات متحده عربی با جهشی بی‌سابقه در جایگاه اول قرار گرفت و حالا پاسپورت شهروندان آن قوی‌ترین پاسپورت دنیا است و می‌توانند با آن به ۱۶۷ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند. این در حالی است که پاسپورت کره شمالی در بین ضعیف‌ترین پاسپورت‌های دنیا است و شهروندان این کشور می‌توانند تنها به ۴۷ کشور بدون ویزا سفر کنند سال پیش سنگاپور قوی‌ترین پاسپورت‌ دنیا را داشت و شهروندان سنگاپوری می‌توانستند به ۱۶۵ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند! جهت اطلاع‌تان در دنیا ۱۹۵ کشور وجود دارد و ۱۶۵ هم تعداد بسیار عالی است! اما امسال امارات از آن جلو زد و در واقع از همه کشورهای جهان پیشی گرفت. جالب است بدانید پاسپورت این کشور پارسال در دسته رتبه چهارم قرار داشت و شهروندان آن می‌توانستد به ۱۶۵ کشور دنیا بدون ویزا وارد شوند.

با این پاسپورت قدرتمند اماراتی‌ها می‌توانند به ۸۴ درصد از دنیا بدون نیاز به تهیه ویزا سفر کنند!

وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین المللی امارات، شیخ عبدالله بن این دستاورد را حاصل میراث شیخ زاید، پدر و بنیانگذار امارات متحده عربی می‌داند او همچنین اظهار داشت که: “این مسئله نشان می‌دهد دیپلماسی مثبت چه نتایجی به همراه دارد”.

پاسپورت ایندکس هر ساله لیست قوی‌ترین تا ضعیف‌ترین پاسپورت‌ها را منتشر می‌کند و آن را بر اساس تعداد کشورهایی که شهروندان و دارندگان پاسپورت یک کشور می‌توانند بدون نیاز به ویزا وارد آنها شوند تعیین می‌کند.

آرماند آرتون بنیانگذار پاسپورت ایندکس می‌گوید: پاسپورت ایندکس برجسته‌ترین سامانه رتبه بندی قوی‌ترین پاسپورتهای دنیا است و هر ساله با بررسی ۱۹۳ کشور و ۶ منطقه و با جمع آوری اطلاعات دقیق ارزش پاسپورت‌های کشورهای دنیا را با هم مقایسه می‌کند. این رتبه بندی در سال ۲۰۱۸ به این صورت است:

  • قدرت پاسپورت: رتبه اول

– امارات متحده عربی

  • قدرت پاسپورت: رتبه دوم

– سنگاپور

– آلمان

  • قدرت پاسپورت: رتبه سوم

– دانمارک

– سوئد

– فنلاند

– لوکزامبورگ

– فرانسه

– ایتالیا

– پادشاهی هلند

– اسپانیا

– نروژ

– کره جنوبی

– ایالات متحده آمریکا

  • قدرت پاسپورت: رتبه چهارم

– بلژیک

– اتریش

– ژاپن

– یونان

– پرتغال

– سوئیس

– انگلستان

– ایرلند

– کانادا

  • قدرت پاسپورت: رتبه پنجم

– جمهوری چک

– مجارستان

  • قدرت پاسپورت: رتبه ششم

– مالت (جزیره مالت)

– ایسلند

– نیوزلند

– استرالیا

  • قدرت پاسپورت: رتبه هفتم

– مالزی

– اسلوونی

– هلند

– لیتوانی

– اسلواکی

– لتونی

در این بین جالب است که بدانید ضعیف‌ترین پاسپورت دنیا متعلق به کشور افغانستان است که شهروندان آن می‌توانند تنها به ۲۹ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند. قبل از افغانستان به ترتیب عراق ( ۳۲ کشور)، پاکستان (۳۵ کشور) و سوریه (۳۶ کشور) قرار دارند.

شهروندان ایرانی می‌توانند به ۴۲ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند. ایران تنها ۸ رتبه با ضعیف‌ترین پاسپورت دنیا فاصله دارد. اما جالب است بدانید که ایران هم نسبت به سال پیش کمی پیشرفت داشته. پارسال شهروندان اینرانی می‌توانستند به ۳۸ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند و امسال این عدد به ۴۲ کشور افزایش داشته است.

با روی کارآمدن رئیس جمهور جدید آمریکا قدرت پاسپورت این کشور نزول پیدا کرد و شهروندان آمریکایی امروز می‌توانند به کشورهای کمتری بدون ویزا سفر کنند.

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید