آسانسور فضایی!

نویسنده:

۰۳:۵۱:۵۸

داشمندانی که به فضا سفر می‌کننند، ممکن است در آینده نه چندان دور به جای استفاده از راکت و فضاپیما، از آسانسور برای رفتن به فضا استفاده نمایند، البته اگر کمپانی ژاپنی Obayashi Corporation بتواند در راه خود موفق شود.

این کمپانی در گفت‌وگویش با شبکه استرالیایی گفت که ارتفاع این آسانسور به 96,000 کیلو‌متر می‌رسد. برای اینکه بتوانید درک بهتری از این رقم داشته باشید، باید گفت که ایستگاه فضایی در ارتفاع 330 کیلومتری، خط Kármán(واقع در لایه ترموسفر) در ارتفاع 100 کیلومتری و کره ماه در 384,400 کیلومتری زمین قرار دارند.

این آسانسور از اطاقک‌های روبوتیک که از موتور‌های مغناطیسی خطی قدرت می گیرند(Maglev، دقیقاً همان چیزی که در خط قطار‌های فوق سریع در آسیا و اروپا به کار رفته است)، استفاده می‌کند.
به گفته این کمپانی، تمامی این موارد به لطف کربن نانوتکنولوژی قابل دستیابی است.

Yoji Ishikawa، مدیر ساخت و تحقیقات کمپانی Obayashi، در صبحت‌های خود گفت:"مقاومت کششی(Tensile Strength) تقریباً صد برابر قدرتمند‌تر از کابل فولادیست، پس این موضوع امکان پذیر است."
او همچنین اضافه کرد:"در حال حاضر ما نمی‌توانیم کابل به اندازه کافی طویل درست کنیم. ما تنها می‌توانیم نانوتیوب‌هایی به طول 3 سانتی‌متر تولید کنیم، اما ما به مقداری بسیار بیشتر نیاز داریم… ما فکر می‌کنیم که تا سال 2030 قادر به این کار خواهیم بود."

تیم‌هایی در ژاپن در حال کار بر روی مشکلات منطقی و محاسباتی مرتبط به این آسانسور هستند. برای نمونه، تیمی در دانشگاه Kanagawa بر روی مشکلات مربوط به اطاقک‌های روبوتیک کار می‌کند: اینکه چطور در ارتفاعات زیاد آن را بالا ببرند و همچنین چطور اطاقک را متوقف کنند. اگر این پروژه با موفقیت اجرا شود، می‌تواند هزینه‌ها و خطرات سفر به فضا را تا میزان فراوانی کاهش دهد. حمل محموله‌های فضایی با شاتل به صرف هزینه‌ای نزدیک 22,000 دلار به ازای هر کیلوگرم منجر می‌شود؛ Obayashi می‌گوید که با استفاده از آسانسور این کمپانی، این هزینه نزدیک 200 دلار خواهد شد.
Obayashi تنها شرکتی نیست که بر روی پروژه ساخت آسانسور فضایی کار می‌کند، که می‌تواند باعث فراهم شدن انرژی خورشیدی ارزان، ترقی سفر به فضا و توریسم فضایی شود. در سال 2012، پیمانکار سابق ناسا، Michael Laine، کمپینی را برای جمع‌آوری سرمایه تحقیق امکان ساخت آسانسور فضایی راه انداخت و توانست 110,353 دلار جمع‌آوری کند.

هر چند ساخت آسانسوری بر فراز جو زمین به کوششی جهانی نیاز دارد و کنسرسیوم جهانی آسانسور فضایی( International Space Elevator Consortium) نیز از قبل تلاش‌های خود را آغاز کرده است.

پدرام بهادری

برگرفته از
Obayashi Corporation
لینک کوتاه

دیدگاه