پرتاب موفق موشک فالکون هِوی اسپیس ایکس به هوا

مجتمع فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) به طور آزمایشی و برای اولین بار موشک فالکون هوی (Falcon Heavy) را که مجهز به ۲۷ موتور است در شهر کیپ کاناوِرال ایالت فلوریدای امریکا با موفقیت به هوا پرتاب کرد.

این موشک قدرتمندترین موشک دنیا محسوب می‌شود که برای رساندن انسان‌ها به کره ماه یا مریخ طراحی شده است. مجتمع پرتاب شماره ۳۹-ای در مرکز فضایی کِنِدی ناسا با تغییرات و اصلاحاتی از سوی اسپیس ایکس مواجه شد تا نیاز موشک‌های فالکون ۹ و فالکون هِوی را برآورده کند.

محموله این موشک یک خودروی «تسلا رودستر» قرمز رنگ متعلق به ایلان ماسک، صاحب شرکت اسپیس ایکس، بود که به همراه یک سرنشین عروسکی نمادین به سوی مقصد پرتاب شد.

در مجتمع پرتاب یک تسهیلات ادغام‌سازی و مونتاژ افقی ساخته شد تا موشک‌ها را قبل از بلند شدن از سکوی پرتاب پردازش و بررسی کند.

در سال ۲۰۱۴، ناسا توافقی را با مجتمع فضایی اسپیس ایکس امضا کرد که بر مبنای آن استفاده از سکوی تاریخی پرتاب این مجتمع میسر شد؛ سکوی پرتابی که در برنامه‌های پرتاب موشک‌های آپولو و اسپیس شاتل به کار رفته بود.

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید