نمایشگاه بررسی چهره جادوگران؛ از سال ۱۴۰۰ تا پایان عصر ویکتوریایی

نویسنده:

۰۴:۰۵:۰۱

 

این اولین نمایشگاه برای بررسی این موضوع نفیس و اکتشافات نوآورانه از ارائه نقش جادوگر و چهره‌ زن پلید در هنر گرافیک، در موزه بریتانیا می‌باشد. قدرت جادوگری همیشه گریبان‌گیر تخیل هنری بشر بوده است. این بررسی و تحقیق تحت عنوان " جادوگران و افراد شرور" (Witches and Wicked Bodies) از سال 1400 تا پایان عصر ویکتوریایی را در برمی‌گیرد و به کنکاش در ریشه‌های سنتی تصویر از جادوگران و چگونگی توسعه این تصویرها، توسط هنرمندان با هدف تغذیه نگرش عمومی و وقایع جاری می‌پردازد.

نمایش آثار چاپی و نقاشی در کنار اشیا دیگر، بیانگر این است که رسم تصویر از جادوگری و سحر و جادو، به دوران باستان بازمی‌گردد. برخی از نمونه‌های گلدان‌های یونانی و ظروف روغنی با موضوعاتی چون حوریان دریایی، نوازندگان چنگ، عفریته‌های معروف کلاسیک و مده‌آ تزیین شده‌اند. این آثار با این پژوهش مرتبط هستند و بر آن تاکید می‌کنند.

در طول تاریخ مردان، زنان و کودکان همه به جادوگری متهم شده‌اند و تلاش برای درک و تفسیر اعمال پلیدانه از دوران کلاسیک باستان و عصر کتاب مقدس همیشه جای خود را در جامعه داشته است. مجوس، و یا پزشک عاقل که از "سحر و جادو طبیعی" یا "علوم نهفته"، استفاده می‌کرده است، به طور سنتی معمولا مرد نشان داده می‌شده است؛ اما اکثر کسانی که برای استفاده از سحر متهم و مجازات می‌شدند، زنان بوده‌اند. آن‌ها به عنوان هیولا یا پیروان شیطان نشان داده می‌شدند و گویی آنان نماینده یک وارونگی در نظم جامعه و جهان طبیعی بوده‌اند.

در حالی که تاریخ مستند، تاریخچه‌ای طولانی و بی‌رحمانه از آزار و اذیت جادوگران در اروپا را نشان می‌دهد، پیشرفت در تکنولوژی چاپ نیز باعث شد تا تصاویر و متون از سال‌های 1500 به بعد به وفور برای ما باقی بماند. محاکمه جادوگران در طول دوران ناآرامی‌های اجتماعی و درگیری‌های مذهبی در قرن شانزدهم شدت یافت و قرن هفدهم نیز زمانی بود که پروتستان‌ و کاتولیک به طور یکسان با ارتداد مذهبی درگیر شدند.
 

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
چهره جادوگران
لینک کوتاه

دیدگاه