نه چندان ساکت؛ ادامه پروژه مجسمه‌های سخنگو در شیکاگو و پاریس

نویسنده:

۰۴:۰۰:۵۵

 
از ۱۹ آگوست امسال، بیش از سی و پنج مجسمه در لندن و منچستر صدای خود را پیدا کرده‌اند. این مجسمه‌ها با عابران پیاده تماس می‌گیرند تا برای آن‌ها یک یا دو داستان از زندگی خود را تعریف کنند. حرف زدن مجسمه‌ها با مردم، ایده‌ای از طرف یک شرکت خصوصی به نام "بخوان لندن" (Sing London) می‌باشد و این شرکت ماموریت خود را با عنوان "بلند کردن روح مردم" تعریف کرده است. این پروژه از طرف این گروه هنری، بعد از "سخنگو" کردن مجسمه‌های لندن، امیدوار است تا صدای مجسمه‌های شیکاگو و پاریس را نیز پیدا کند.
رهگذران برای برقراری این تماس می‌توانند بارکد زیر مجسمه را اسکن کنند و یا می‌توانند از صفحه وب مخصوص، که باعث ایجاد تماس تلفنی از طرف مجسمه شخص یا حیوانی که نشان داده شده است می‌شود، بازدید کنند.

"سلام؟ ویکتوریا هستم. ملکه انگلستان، برای 63 سال هفت ماه و دو روز… " مجسمه ملکه انگلستان در پل "بلکفرایرز" (Blackfriars) توسط بازیگر، "پرونلا اسکیلز" (Prunella Scales) صداگذاری شده است. این پل در سال 1869 توسط ملکه ویکتوریا بازگشایی شده است.
بازیگران و نویسندگان معروف، صدا و تخیل خود را به این پروژه قرض داده‌اند. "اد استپارد" (Ed Stoppard) پا در کفش شرلوک هولمز، کارآگاه دوست داشتنی بریتانیا گذاشته و صدای او را بر عهده گرفته است؛ این مجسمه در خیابان بیکر واقع شده است.

گروه هنری "Sing London" در تلاش است تا انگیزه مردم را به تعامل مجدد با فضاهای عمومی برانگیزد. کار قبلی آن‌ها نصب پیانو و میزهای پینگ پنگ برای بازی کردن مردم بود. کولت هیلر (Colette Hiller) مدیر کمپانی هنری می‌گوید "هدف از این ایده، نگاه کردن از دور به مجسمه‌ها از طریق دستگاه موبایل، و لذت بردن از شهری است که همه ما آن را با هم تقسیم می‌کنیم."
 
یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
مجسمه‌های سخنگو
لینک کوتاه

دیدگاه