نمایشگاه «باربی: دین پلاستیکی» با اعتراضات فراوان بسته شد

نویسنده:

۰۵:۵۰:۲۹

 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، تحت فشار گروه‌های مذهبی، نمایشگاه هنری بوینس آیرس با نمایش عروسک‌های باربی و کن در قالب چهره‌های مذهبی از جمله عیسی مسیح، مریم مقدس، بودا و کالی الهه هندو لغو شده است.

این نمایشگاه با عنوان "باربی: دین پلاستیکی"  توسط هنرمندان آرژانتینی "ماریانلا پرلی" (Marianela Perelli) و "پول پاولینی" (Pool Paolini) تدارک دیده شده بود؛ و قرار بر این بود تا 33 مجسمه از عروسک‌های کمپانی معروف ماتل به مجسمه‌های مذهبی تبدیل شوند. با وجود توانایی آفتاب پرست مانند باربی برای تبدیل به هر نقشی، از رئيس جمهور ایالات متحده گرفته تا یک رقصنده یا یک فضانورد، با این حال به نظر نمی‌رسد که هنوز جهان آمادگی تبدیل باربی به مریم مقدس و یا ژاندارک را داشته باشد.
مدیر گالری "مارسلو بوسکو" (Marcelo Bosco) به خبرگزاری فرانسه در مورد تصمیم‌گیری برای کنسل کردن این نمایشگاه که برای افتتاح در 11 اکتبر برنامه‌ریزی شده بود می‌گوید "این هنرمندان توسط گروه‌های کاتولیک آرژانتینی که قرار بود برای روز افتتاحیه حاضر شوند، تهدید شده‌اند، اما به دلایل امنیتی همه چیز به حالت تعلیق درآمده است".

پرلی و پاولینی توسط واکنش مخاطبان خود شگفت زده شدند و به خبرگزاری می‌گویند که احساس می‌کنند کارشان "اشتباه برداشت شده" و "ناعادلانه مورد حمله قرارگرفته" است. آن‌ها هم‌چنین اشاره می‌کنند که تصمیم گرفتند تا به عنوان احترام به عقاید مسلمانان از عروسک کن برای تصویر محمد (ص) استفاده نکنند، و آن‌ها با این عروسک‌ها قصد توهین به هیچ مذهبی را ندارند.
و البته فقط کاتولیک‌ها نیستند که خواستار بسته شدن این نمایشگاه بودند، گروهی از هندوها نیز به باربی با لباسی به عنوان کالی الهه هندوها، شکایت داشتند.

حالا زحمات یک ساله آن‌ها، نصف روز هم به طول نکشید. پرلی در مصاحبه با رویترز اظهار تاسف می‌کند و بیان می‌کند که "تنها یکی از هر کدام از آن‌ها وجود دارد. آن‌ها مجسمه هستند. آن‌ها قطعه‌ای از هنر می‌باشند و نمی‌توانند تکرار شوند".
 
یاسمن فراهانی فرد

 
برگرفته از
باربی: دین پلاستیکی!
لینک کوتاه

دیدگاه