داستان زندگی قوری چای ۷۰۰ ساله: «چیگوسا»

نویسنده:

۱۱:۵۹:۲۶

 
داستان زندگی "چیگوسا" (Chigusa) داستان قابل توجهی از طلوع یک ظرف معمولی چینی تا تبدیل شدن به یکی از گرانبهاترین ظروف ژاپن می‌باشد. در طول چند قرن و چند نسل چیگوسا به یکی از باارزش‌ترین اشیاء chanoyu ژاپن و یا هنر چای تبدیل شده است. در نمایشگاهی از 11 اکتبر 2014 تا 1 فوریه 2015 در موزه هنر دانشگاه پرینستون، "چیگوسا" این ظرف مشهور و هنر چای در ژاپن، برای اولین بار به بازدید کنندگان در ایالات متحده معرفی می‌شود. این مراسم از دید مردم قرن 16 که آن را جشن می‌گرفتند برگزار خواهد شد.

چیگوسا به عنوان یکی از بی‌شمار سرامیک‌های کاربردی و سودمند از جنوب چین سرچشمه گرفته و در طول قرن 13 و یا 14 به عنوان یکی از ظروف مشترک کالاهای تجاری به ژاپن صادر شده است. با این حال هنگامی که در ژاپن، بعد از گذشت سال‌های بسیار، از آن به عنوان یک شیشه ذخیره‌سازی برگ چای استفاده شد، به یک‌باره به آن مقام خاصی اعطا کردند: چیگوسا به عنوان یک نمونه زیبایی‌شناسی از ظرف تلقی شد و به کالایی بسیار مطلوب و کلکسیونی تبدیل شد. به آن نام اختصاصی چیگوسا ("هزار چمن" و یا "هزاران شی" عبارت خاطره‌انگیز از شعر ژاپنی) را دادند که نشانگر در نظر گرفتن وضعیت و شهرت ظرف برای اعتبار و احترام بیشتر بود.

"لوئیس آلیسون کورت" (Louise Allison Cort) مدیر نمایشگاه سرامیک در گالری هنر فریر و گالری آرتور م.سکلر می‌گوید "چای سازان به چیگوسا نگاه می‌کردند و زیبایی را حتی در معایب و درزهای آن نیز پیدا می‌کردند، این بیانگر چگونگی بالا بردن آن از یک ظرف چای ساده تا چیزی که ما امروزه آن را باارزش می‌شناسیم می‌باشد. این توانایی ارزش‌گذاری نواقص در اشیاء ساخته شده توسط دست بشر، یکی از کمک‌های بزرگ فرهنگ چای در ژاپن به جهان است."
 
 
یاسمن فراهانی فرد

 
 

برگرفته از
چیگوسا
لینک کوتاه

دیدگاه