ارواح و شیاطین در چاپ‌های ژاپنی

نویسنده:

۰۵:۴۳:۱۷

 
موسسه هنری شیکاگو در نمایشگاه ارواح و شیاطین چاپ ژاپنی، برگرفته از مجموعه موزه کلارنس باکینگهام را ارائه می‌دهد. این نمایشگاه از تاریخ 11 اکتبر 2014 آغاز شده و تا تاریخ 4 ژانویه 2015 ادامه خواهد داشت. از زمان‌های گذشته موجودات فراطبیعی از خصوصیات مشترک و عمومی در افسانه‌های ژاپنی بوده و با محبوبیت کابوکی، راه خود را به روی صحنه باز کرده است. این نمایشگاه حدود 30 چاپ معروف و شناخته شده از قصه‌های عامیانه و هم‌چنین اقتباس کابوکی از آثار متعلق به اوایل قرن 18 و آخرین سال‌های قرن 19 را ترسیم می‌کند.

از نکات برجسته این نمایشگاه، که توسط "جانیس کاتز" (Janice Katz)، دانشیار مسئول هنر ژاپنی در راجر ال. وستون، برگزار شد، شامل مجموعه‌ی صد قصه از شبح (Hyaku monogatari)، توسط "کاتسوشیکا هوکوسائی" (Katsushika Hokusai) می‌باشد. از ویژگی‌های این مجموعه، تصاویری سرد از غول‌ها در برابر زمینه‌های روشن آبی رنگ، مربوط به افسانه‌های ژاپنی می‌شود. یکی از ترسناک‌ترین این چاپ‌ها، داستان "کوهادا کوهیجی" (Kohada Koheiji)، یک بازیگر کابوکی است که توسط عاشق همسرش غرق شد، اما بعد برای انتقام برمی‌گردد. این چاپ روح اسکلت مانندی را به تصویر می‌کشد.

این موسسه هنری دارای یکی از بهترین نسخه‌های مجموعه قصه‌های صد شبح (1831-1832)، می‌باشد که تنها پنج تصویر آن شناخته شده است. عنوان این داستان‌ها اشاره به یک بازی دارد که در آن مردم در شب دور هم جمع می‌شدند و داستان‌های ترسناک تعرف می‌کردند، بعد از پایان یافتن هر داستان، یکی از شمع‌ها را خاموش می‌کردند، تا زمانی که اتاق کاملا تاریک شود.
از دیگر ویژگی‌های متمایز این کار با فرمت کوچک آن، رنگ آبی روشن است. اگر چه امروز این رنگ شاد به نظر می‌رسد، اما در زمان هوکوسائی در ژاپن، این آثار، اسرارامیز و با مرگ همراه بود.
 
یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
ارواح و شیاطین
لینک کوتاه

دیدگاه