نمایش شاهکار ناتمام «اورسون ولز» در سینماها

نویسنده:

۰۶:۵۰:۳۸

اورسون ولز 15 سال پایانی عمر خود را به صورت وسواس‌گونه‌ای صرف ساخت فیلم «سوی دیگر باد»(The Other Side of the Wind) کرده بود. این فیلم داستان کارگردان دمدمی مزاجی چون خود اوست که با استودیوهای هالیوودی برای ساخت فیلمی جنجال برانگیز وارد جنگ می‌شود.

از زمان مرگ ولز در سال 1985، این فیلم نیمه تمام که در آن جان هیوستن، سوزان استراسبرگ، دنیس هاپر و پیتر بودانوویچ بازی می‌کنند، در کشمکشی قانونی بین دختر ولز «بئاتریس» و دیگر شرکا درگیر بوده است. عاشقان سینما این فیلم را مشهورترین فیلمی که تا به حال فرصت اکران نداشته می‌دانند.

حالا «رویال رود انترتینمنت» یک کمپانی لس آنجلسی با خرید حقوق این فیلم، قصد آوردن این فیلم به «American Film Market» در ماه آینده و یافتن یک توزیع کننده مناسب برای آن را دارد.
ولز بعد از اینکه با سرمایه گذاران فیلمش دچار کشمکش شد، توانست نسخه‌ای از فیلمنامه را در سال 1975 از پاریس خارج کند و 45 دقیقه ادیت شده از فیلم را به کالیفرنیا بفرستد. این فیلم با صحنه‌های ناتمام و یادداشت‌هایی که از ولز باقی مانده تکمیل خواهد شد و قرقره‌های فیلم در شرایط عالی پیدا شده‌اند.

جاش کارپ، نویسنده‌ای که در حال نوشتن کتاب جدیدی در مورد این فیلم است به نیویورک تایمز گفت: "داستان این فیلم مانند پیدا کردن سرزمین اُز یا یک مقبره گمشده است. این فیلم، تقلید هنر از زندگی و تقلید زندگی از هنر است. فیلم «سوی دیگر باد» به دلیل تمامی ناکامی‌ها برای تکمیل شدن و درگیری بین دست اندرکارانش به یک افسانه تبدیل شده است."

پریا پورمند

برگرفته از
اورسون ولز
لینک کوتاه

دیدگاه