معرفی عروسک‌های سنتی: «آکوابا» از آفریقا

نویسنده:

۰۹:۵۲:۰۱

عروسک‌های آفريقايی آکوابا، عروسک‌هایی چوبی برای آیین‌های باروری از غنا و مناطق مجاور می‌باشند، این عروسک‌ها برای آموزش و سرگرمی استفاده می‌شوند. آن‌ها واسطه‌هایی مافوق طبيعی هستند و برای مقاصد مراسم مخصوص ساخته می‌شوند. اين عروسک‌ها از مادر به دختر منتقل می‌شوند و شكل و لباس آن‌ها با توجه به منطقه و آداب آن متفاوت می‌باشد. از لحاظ ظاهری این عروسک‌ها سر بزرگ و دیسک مانندی دارند، که سبک آن‌ها بسته به منطقه و مردم استفاده کننده آن متفاوت می‌باشد. به طور سنتی، آکوابا به شکل یک زن ساخته می‌شود و مقصود از آن امید به بارداری یا برای اطمینان از جذابیت و خوش‌رویی و هم‌چنین سلامت کودک که در شکم مادر قرار دارد، می‌باشد. تولد یک کودک، مراسمی منحصر به فرد برای یک زن اهل غنا است. ناتوانی در باردار شدن باعث به وجود آمدن سوء‌ظن برای بهداشت ضعیف، یا حتی سحر و جادو و طلسم می‌شود. بنابراین بهترین راه حل سنتی برای یک زن غنایی، کمک گرفتن از عروسک آکوابا است. این عروسک تبدیل به یک رحم جایگزین برای قرار گرفتن کودک می‌شود. در واقع این عروسک اتصالی مابین انسان و خدا قرار می‌گیرد.
با توجه به افسانه‌ها یک زن نازا به نام آکوا برای کمک گرفتن، به نزد یک کشیش سنتی مراجعه کرد؛ و کشیش به او دستور داد تا کودک چوبی کوچکی بسازد و بر پشت خود آن را حمل کند، و آن‌گونه با او رفتار کند که گویی کودکی زنده است. در روستا او را به تمسخر گرفتند، اما مدتی بعد، دختر او آکوابا (به معنی فرزند آکوا) به دنیا آمد. ناگهان این عروسک نماد امید برای زنان نازا شد و حتی زنانی هم که باردار بودند به عنوان سمبلی برای تولد فرزندی سالم از آن استفاده کردند.
 هنگامی که از عروسک آکوابا استفاده نمی‌شود و یا به اصطلاح فعال نمی‌باشد، به روش خاص و بر طبق مراسم خاص خود باید شسته و نگه‌داری شود. بهترین آکواباها مربوط به مردم آشانتی می‌باشند و امروزه دیگر جنبه سوغاتی به خود گرفته‌اند. با این حال، در برخی از مناطق هنوز هم به استفاده از آن ادامه می‌دهند. در دوران جدید آکوابا، به عنوان یک نماد موفقیت نیز کارکرد جدیدی پیدا کرده است.
یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
عروسک‌های سنتی
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “معرفی عروسک‌های سنتی: «آکوابا» از آفریقا”