معرفی عروسک‌های سنتی: «کوکلا» از روسیه

نویسنده:

۰۳:۲۹:۳۱

عروسک‌های سنتی کشور روسیه بسیار ظریف و زیبا هستند، این عروسک‌ها با خلق و خو و آداب مردم این سرزمین پهناور ساخته شده‌اند و بازتابی از هویت فرهنگی و هم‌چنین اقتصادی در آن جامعه می‌باشند. این عروسک‌ها یکی از ابزارهای مهم و پر رنگ در زندگی مردم هر منطقه است.

اسم این عروسک‌ها به روسی کوکلا кукула(kookoola) به معنای کچلک یا پهلوان کچل است. به طور کلی به این دست عروسک‌ها یا اسباب‌بازی‌ها ایگروشکا Игрушка(igrooshka) می‌گویند. ایگروشکا به معنای بازیچه می‌باشد و به دو شیوه عمده ساخته می‌شود. این دو شیوه شامل گلی و چوبی می‌شود.

در میان ایگروشکاها تجسم انسان و حیوان وجود دارد. مرد، دختر دهاتی، سرباز، زن سطل به دست و… شامل تجسم انسانی؛ و از جانوران می‌توان به خرس، گوسفند، اسب، بز و پرنده را نام برد.
گونه‌ای از عروسک‌ها نیز با افزودن ابزار موسیقایی، موزیکال می‌شوند و بعضی از آن‌ها در عین حال دارای نوای موسیقی هستند، که به آن‌ها اصطلاحا سویستولکا свистулька(sevistoolka) می‌گویند. گاهی به این گروه اسباب‌بازی‌ها کوکوشکا نیز می‌گویند که کوکوشکا кукушка(kookooshka) همان قمری است و در زبان روسی معنای غوغو می‌دهد.
هم‌چنین جادوگر که به آن اولکانوست می‌گویند در میان عروسک‌ها دیده می‌شود.

یاسمن فراهانی فرد

 

برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه

دیدگاه