پل چان برنده جایزه هوگو باس

نویسنده:

۱۱:۲۸:۵۱

 
این هفته در گوگنهایم، اعلام شد که "پل چان" (Paul Chan) برنده 2014 جایزه هوگو باس است. چان دهمین هنرمند است که جایزه هنری 100000 دلاری دوسالانه بنیاد گوگنهایم را برنده می‌شود و برای آثار او سهم برجسته‌ای در هنر معاصر اختصاص داده شده است. مدیر موزه "ریچارد آرمسترانگ" (Richard Armstrong) اشاره کرد "این جایزه به صورتی پایدار و محکم به عنوان یکی از رزونانس‌ترین مشوقان هنر جهانی و هم‌چنین احترام به شیوه‌های معاصر از تمرین جسارت، قدرت و تاثیرگذاری تاسیس شده است". معاون مدیر "نانسی اسپکتور" (Nancy Spector) نیز افزود "این نشان دهنده درک ما از مسائل در دنیای هنر معاصر است".

چان برای فیلم‌های انیمیشن خود که ارجاع انواع آیکون‌های فرهنگی از "بیگی اسمالز" تا "ویلیام بلیک" برای ابداع فونت خود و برای برگزاری "در انتظار گودو" اثر بکت در سال 2007 در نیواورلئان شناخته شده است. چان در سال‌های 2002 و 2003 در عراق با یک گروه فعال ضد جنگ به سر برد و یک ویدیو از آنچه که آنجا گذشت تحت عنوان "لحظات کوچک زندگی روزمره در بغداد" ساخت.
اخیرا، او در نقش ناشر تجربی قدم نهاده، و از طریق مطبوعات خود، "بدلندز" (Badlands Unlimited)، آثار "هانس اولریش ابریست"، "کالوین تامکینز"، و "ایوان راینر" را در میان بسیاری دیگر منتشر کرده است.

تصمیم برای انتخاب چان در میان اعضای هیأت منصفه به اتفاق آرا بود. نامزدهای امسال "شیلا گودا"، "کامیل هنروت"، "حسن خان"، و "چارلین فون هیل" بودند.
علاوه بر جوایز نقدی قابل توجه، نمایشگاه انفرادی در گوگنهایم در سال 2015 به چان اعطا خواهد شد. برندگان اخیر این جایزه شامل "Danh Vo"، "Hans-Peter Feldmann" و "Emily Jacir" می‌شوند. "متیو بارنی" نیز برنده اولین جایزه در سال 1996 بوده است.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
جایزه هوگو باس
لینک کوتاه

دیدگاه