بازگشت آثار باستانی دزدیده شده به تایلند

نویسنده:

۰۸:۰۱:۵۸

 
دولت ایالات متحده صدها آثار باستانی تایلند که در اوایل دهه 1970 از بان کی مون چیانگ، یکی از مهم‌ترین محل‌های اسکان دوره نوسنگی و زمین‌های تدفنی در شمال شرق کشور، که توسط غارتگران ربوده شده بود را بازگرداند. این مصنوعات در سال 2008، در طی جریان یک بازجویی و حمله ناگهانی به موزه باورز در سانتا آنا، کالیفرنیا، پس از پنج سال تحقیقات فدرال مشاهده شد. موزه توافق کرد که اقلام را بازگرداند، اما در ازای آن شرط کرد که هیچ یک از کارکنان موزه نباید به ارتکاب جرمی متهم شوند.

مجموعه‌ای از سفال، اقلام برنزی، ابزار سنگی، مهره، و قالب ماسه سنگ، دیروز طی مراسمی در موزه ملی تایلند در بانکوک بازگردانده شد. "پاتریک مورفی" (W. Patrick Murphy) کاردان آمریکایی  مصنوعات را به وزیر فرهنگ تایلند "Veera Rojpojanarat" تحویل داد. Rojpojanarat در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد "از آثار بازگشتی به تایلند، می‌توان گفت که از 554 قطعه، بسیاری از آن‌ها بسیار با ارزش هستند، زیرا آن‌ها به یک دوره پیش از تاریخ تعلق دارند."

بسیاری از گلدان‌های سفال از آسیب رنج می‌برند و روی آن‌ها ترک‌هایی وجود دارد، و بسیاری از اشیای برنزی و ابزار سنگی شکسته شده‌اند. اما کارشناسان تایلند می‌گویند که این اشیا، با ارزش و برای مقاصد علمی مفید هستند، و برای درک جدیدی از گذشته مهاجران باستان، از جمله مواد آن‌ها در تولید ابزار و قطعات هنری، استفاده می‌شوند.
سه موزه هنری دیگر و دو نمایندگی آثار باستانی در کالیفرنیا نیز در این عملیات سال 2008 مورد حمله پلیس قرار گرفتند. گفته می‌شود که چند نفر در یک شبکه قاچاق عتیقه از تایلند، کامبوج، و برمه درگیر و با اتهامات جنایی روبرو هستند.

در طول کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته، مورفی گفت که ایالات متحده در حال حاضر، برخی از 7000 مصنوعات فرهنگی را به 30 کشور، و بیشتر به کامبوج و مغولستان بازگردانده است.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
آثار باستانی دزدی
لینک کوتاه

دیدگاه